بازدید دکتر علی اکبر متکان معاون محترم اداری و مالی و مدیریت منابع وزارت از کرسی زبان وادبیات فارسی در شانگهای چین

۳۰ تیر ۱۳۹۳ | ۱۲:۱۷ کد : ۱۹۳۱۶ آرشیو قدیمی
تعداد بازدید:۴۷۱

 

آقای دکتر مَتکان، معاون محترم اداری و مالی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، به اتفاق هیأت همراه[1]، بعد از ظهر روز جمعه31  شهریور 1391 از دانشگاه مطالعات بین المللی شانگهای(SISU) بازدید کردند که در ابتدا با پروفسور «وُو یوُ فوُ » رئیس عالی دانشگاه ملاقات صورت گرفت.
در این دیدار، که آقایان سبحانی، سرکنسول ج.ا. ایران، رخشنده، وابستۀ فرهنگی سرکنسولگری، کهدویی، استاد اعزامی از ایران، خانم لیو هویی، مدیر بخش فارسی دانشگاه، و همچنین مدیران روابط بین الملل آن دانشگاه حضور داشتند، رئیس دانشگاه شانگهای، گزارشی از دانشگاه و فعالیتهای آن ارائه کرد و گفت که این دانشگاه، در سال جاری، حدود 20 هزار دانشجو، اعم از لیسانس، ارشد و دکتری، و خارجی و ضمن خدمت دارد که در 20 دانشکده با 37 رشتۀ تحصیلی درس می خوانند. وی پیشرفتهای دانشگاه را در سه مرحلۀ زمانی دانست: یکی از سال 1949م. سال تأسیس، تا دهۀ 80 که بیشتر در زمینۀ زبانهای خارجی فعالیت داشته و از این نظر ممتاز است؛ در مرحلۀ دوم، به آموزشهای بین رشته ای توجه کرده اند که هم یک زبان تدریس شود، و هم دانشجویان، یک تخصص را فرابگیرند
مرحلۀ سوم فعالیتها، از سال 2000شروع شده، سعی شده تا نه فقط به زبان خارجی، بلکه به تواناییها و ارتباطات و تبادلات فرهنگی و بین المللی هم توجه شود و در این راستا تا کنون 30در صد دانشجویان، به خارج اعزام شده اند تا علاوه بر زبان، با فرهنگ و ویژگیهای آن کشور نیز آشنا شوند که قرار است این مقدار به 50درصد افزایش بیابد. دعوت از استادان خارجی هم در این راستاست.
یک پروژۀ دیگر هم در دست اقدام است که دانشجویان، غیر از زبان خارجی، یک زبان دیگر هم باید بدانند، و از این راه، نیازهای کارخانه ها، دستگاههای دولتی و سازمانهای بین المللی برآورده خواهد شد.
رئیس دانشگاه اضافه کرد: برای دانشجویان فارسی نیز درخواست اجرای پروژه ای را داریم که با ژاپن و فرانسه هم اجرا شده است،  و آن این است که دانشجویان سال سوم، به ایران بروند و طی دوسال، فوق لیسانس خود را دریافت کنند و برگردند.(به نظر می رسد که قصد دارند تا از این راه، حدود دو سال از صرف هزینه ها جلوگیری کنند. البته جای بررسی دارد.)
پس از آن آقای دکتر متکان، ابتدا گزارشی از آموزش عالی در ایران، و توسعۀ آن پس از انقلاب اسلامی ارائه کردند و پیشرفتهای علمی در زمینۀ علم و فناوری را برشمردند که نتیجۀ آن، ارتقای جایگاه علمی ایران، از ردۀ 32 ، به ردۀ 16 جهانی است و در آسیای غربی، رتبۀ نخست را داراست.
ایشان در ادامه، خواستار عملی کردن سه پیشنهاد شدند که عبارت است از:
 1. تبادل استاد، 2. اعزام دانشجویان بورسیه در دوره های مختلف تحصیلی، 3. برگزاری همایشهای بین المللی مشترک، در هر دو دانشگاه.
آقای دکتر شریعتی، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی، نیز گزارشی مبسوط از وضعیت دانشگاه و رشته ها و امور علمی و پژوهشی آن دانشگاه بیان داشت و در خصوص اعزام دانشجویان چینی، برای گذراندن دوره های عالی و همچنین تدریس زبان چینی در دانشگاه علامه طباطبایی پیشنهادهایی ارائه داد.
رئیس دانشگاه شانگهای، با استقبال از نظرها و پیشنهادهای ارائه شده توسط آقایان دکتر متکان و دکتر شریعتی، مسؤول روابط بین الملل دانشگاه را موظف به پیگیری و عملی کردن آنها کرد.
در ادامۀ برنامه، آقای دکتر متکان و هیأت همراه، از دانشکدۀ زبانهای شرقی، و بخش زبان فارسی بازدید، و با دانشجویان این بخش دیدار کردند.
در این دیدار که با حضور مدیر بخش فارسی، در محل اتاق ایران شناسی، که به همت وابستگی فرهنگی ج.ا. ایران احداث شده، برگزار شد، دانشجویان به معرفی خود و خوشامد گویی هیأت پرداختند و از آموختن زبان فارسی ابراز خوشنودی و رضایت، و آرزوی ادامه در دوره های عالی کردند.
آقای دکتر متکان نیز ضمن قدردانی از مدیر بخش فارسی و دانشجویان این بخش، به سبب زحمات و تلاش آنها در فراهم ساختن برنامه ها، سخنانی در خصوص زبان و ادب فارسی، شیوایی و اهمیت آن، و لزوم توجه به فراگیری هرچه بهتر و بیشتر و ادامۀ آن بویژه در دوره های عالی در ایران، تأکید کردند و افزودند که شما با فراگیری زبان و ادبیات فارسی، با مطالبی سرو کار دارید که باعث شادی و نشاط روحی شما می شود. زبانی کهن، که از استحکام خاصی نیز برخوردار است. از نظر وضعیت شغلی نیز دانش آموختگان این زبان در چین، همگی جذب بازار کار شده اند که موجب خوشحالی است و دانشجویان نیز نباید نگران آیندۀ کاری خود باشند.(گفتنی است که دانشجویان سال چهارم که دوهفته پیش، پس از 7 ماه اقامت در ایران، به شانگهای برگشته اند، بعضی به بیماری آبله مرغان دچار شده و کلاً اجازۀ حضور در کلاس و مراسم، تا دوهفته به آنها داده نمی شود و فقط دانشجویان نیمسال سوم حضور داشتند)
محمدکاظم کهدویی
استاد اعزامی به دانشگاه شانگهای
2/7/91


[1] . اعضای هیات همراه عبارت بودند از:
1.       آقای دکترسید صدرالدین  شریعتی، رییس دانشگاه علامه طباطبایی
2.       آقای دکتر حسین گنجی دوست، رایزن علمی اعزامی ایران به چین
3.       آقای مهندس مرتضی امیرکانیان، معاون مرکز همکاری های فناوری و نوآوری رییس جمهوری
 
سیسو.JPG

 


( ۲ )