برگزاری مراسم نوروز در کرسی های زبان وادبیات فارسی درخارج از کشور(چین- بوسنی و هرزه گوین- قزاقستان- رومانی و...)

۳۰ تیر ۱۳۹۳ | ۱۲:۱۷ کد : ۱۹۹۳۴ آرشیو قدیمی
تعداد بازدید:۲۳۸

بر اساس گزارشهای ارسالی استادان اعزامی زبان وادبیات فارسی وزارت در کشور مربوطه:

قزاقستان:

 

هفته زبان فارسی درروزهای دوشنبه تاجمعه  فروردین ماه جاری(12تا17فروردین ماه سال جاری) وباشرکت اساتیدو دانشجویان آموزش  زبان فارسی ومسئولان دانشکده ورای زنی فرهنگی کشورمان، برگزارشد
این مراسم  به صورت سالانه ودرجهت معرفی اهمیت وجایگاه رفیع   زبان فارسی وفرهنگ وتمدن ایرانی انجام می گردد 

 

دریکی ازروزها که به نام " سفیر" نامیده شده بود، جناب آقای قربان سیفی ، سفیرمحترم کشورمان درقزاقستان نیزطی سخنانی به جایگاه مناسب روابط دوستی وهمکاری های مختلف بین کشورقزاقستان وایران اشاره کرده، نقش زبان فارسی رادرخصوص گسترش این گونه روابط یاد آورشدند . ایشان درپایان نیز ازهمکاری های صمیمانه مسئولان دانشگاه فارابی درگسترش زبان فارسی سپاسگزاری کردند. دراین روز دانشجویان به اجرای برنامه های هنری ، ادبی وموسیقی پرداختند. تهیه وپخش فیلم کوتاه به زبان فارسی نیز، که توسط دانشجویان ودرجهت معرفی خطرات موادمخدر وموادالکلی، تهیه شده بود، بخش دیگری ازبرنامه های روزسفیر بود که موردتوجه همگان قرار گرفت. دراین مراسم آقای سیفی ، سفیرمحترم کشورمان، جهت پشتیبانی وحمایت ازبرنامه های علمی وفرهنگی دانشجویان ، مبلغ ششصد دلار به گروه آموزش زبان فارسی اهدانمودند.

 

درروزدیگر این هفته نیز که به نام " روزرای زنی فرهنگی " نامگذاری شده بود، رای زن فرهنگی کشورمان حضوریافته وضمن تشکرازمسئولان دانشگاه، به دانشجویان واساتید نیزتقدیرنامه ای هدیه کردند.

 

این مراسم باسخنرانی معاون دانشکده شرق شناسی وتقدیر ازعنایت وتوجه خاص سفیرکشورمان به گروه زبان آموزان دانشکده، خواستار حمایت وهمکاری های بیشتر رای زنی فرهنگی وسفارت کشورمان بادانشکده شدند

IMG_7252.JPG

چین:

 

گزارشی از برگزاری مراسم نوروز در دانشگاه مطالعات بین المللی شانگهای
 
به همت بخش فارسی دانشگاه مطالعات بین المللی شانگهای، و مساعدت وابستگی فرهنگی کشورمان، مراسم بزرگداشت نوروز، و آغاز سال 1392 خورشیدی، در دانشگاه مطالعات بین المللی شانگهای برگزار شد که در حقیت به پیشواز نوروز و بهار رفتند.
در این مراسم، ابتدا خانم لی یو هویی، مدیر بخش فارسی، ضمن خوشامد گویی به حاضران از برگزاری این مراسم که باعث آشنایی بیشتر دانشجویان با فرهنگ و آداب ایران می شود، ابراز تشکر و سپاس کرد
پس از آن یکی از دانشجویان، غزلی از حافظ را با مطلع: نفس باد صبا مشک فشان خواهد شد...: قرائت کرد. پس از آن خانم وانگ رونگ زینگ، از استادان بخش فارسی نیز با تبریک سال نو به مهمانان، در خصوص برگزاری مراسم و اهمیت آن مطالبی بیان داشت؛ سپس آن آقای مهردادِ رخشنده، وابستۀ فرهنگی سرکنسولگری ج.ا.ایران در شانگهای، سخنانی پیرامون چهار فصل سال و ویژگیهای آن، و نوروز و روز طبیعت بیان داشت. وی برگزاری چنین مراسمی را باعث آشنایی دانشجویان و دیگر مهمانان چینی با فرهنگ و رسوم و آداب مردم ایران دانست.
  آقای دکتر محمدکاظم کهدویی، استاد اعزامی از ایران، با قرائت دعای تحویل سال و ترجمه و اهمیت آن که به چینی نیز برای مهمانان غیر فارسی ترجمه شد، مطالب تحقیقی خود را در بارۀ نوروز و مراسم آن، و سنتهایی که از سالیان دور باقی مانده، و سفرۀ هفت سین و نمادهایی که در سفرۀ هفت سین قرار می گیرد و...، ایراد کرد.
پخش آهنگ ویژه تحویل سال، و چند سرود بهاری نیز از طریق ویدیو - تلویزیون برای حاضران از دیگر برنامه های این مراسم بود.
زیبایی سفرۀ هفت سین و تازگی مراسم  آن، باعث شده بود که هرکسی برای یادگاری با آن سفره عکس بگیرد و ابراز احساسات کند.
در این مراسم، دانشجویان سال چهارم که سال گذشته نوروز در ایران بودند، و همچنین تعدادی از دانشجویان فارغ التحصیل سالهای گذشته که به دعوت بخش فارسی به بخش فارسی و اتاق ایران آمده بودند، برای اولین بار در مراسم ویژه سال نو شرکت می کردند.
تعدادی از دانشجویان بخش عربی، و فرانسه، و کارکنان دانشکدۀ زبانهای شرقی نیز دراین مراسم حضور داشتند که علاوه بر آشنایی با مراسم سال نو ایرانی، به سبک ایرانی نیز با شیرینی و میوه و آجیل پذیرایی شدند که برای آنان بسیار جالب و دوست داشتنی بود.
هدایایی نیز از طرف وابستگی فرهنگی کشورمان، به رسم یادبود، به استادان و دانشجویان بخش فارسی اهدا شد
 

IMG_0735.JPG

رومانی:

                        گزارش فعالیت فرهنگی و ایران شناسی در دانشگاه بخارست ( اسفند 91- فروردین 92 )  

        شب ایرانی

     عصر 23 اسفند 1391 به همت کرسی زبان فارسی در دانشگاه بخارست و همکاری نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در رومانی ، برنامه ای با عنوان « شب ایرانی » در تالار سمینار دانشکده ی زبانهای شرقی دانشگاه بخارست برگزار گردید. شرکت کنندگان این نشست علاوه بر سه تن از استادان رشته های دیگر، عموما" از دانشجویان زبان فارسی و دیگر دانشجویان علاقه مند به ایران و زبان فارسی بودند. بعلاوه ، تعدادی از دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در رومانی هم در این برنامه شرکت داشتند . هدف از برگزاری این برنامه در آستانه ی سال نو ، آشنا کردن دانشجویان جدید با برخی از آیین ها و مظاهر فرهنگی ایران بود که  با استقبال بسیار خوبی نیز روبرو گردید.

   در آغاز برنامه آقای دکتر منوچهر جوکار استاد اعزامی مرکز همکاریهای علمی و بین المللی  وزارت علوم به بخش فارسی دانشگاه بخارست به عنوان برگزارکننده نشست ،در سخنان کوتاهی به شرکت کنندگان خیرمقدم گفت و اظهارداشت : در آستانه سال نو ایرانی و فرارسیدن نوروز هستیم که یکی از بزرگترین جلوه های آیینی تاریخ و فرهنگ ایران است وما امیدواریم در این برنامه بتوانیم شما را با گوشه هایی از مظاهر فرهنگی ایران آشنا کنیم.  این برنامه کاملا" دانشجویی است  و دانشجویان سال اول زبان فارسی  در برگزاری آن کوشش بسیار کرده اند و خود نیز اجرایش میکنند.

    پس از آن فیلمی با محتوای ایرانشناسی به زبان فارسی و زیر نویس انگلیسی با ویدیو پروژکتور پخش شد و سپس دو نفر از دانشجویان سال اول زبان فارسی آقای " ترایان چوپانو" و خانم " مارینا گابریلا میرچا" شعرهایی از مولانا و خیام – به همراه ترجمه رومانیایی شان- خواندند .اجرای نمایش « موسی و شبان »به زبان فارسی که برداشتی از داستان مثنوی مولانا است از بخشهای جالب این برنامه بود.همزمان با اجرای نمایش ،ترجمه رومانیایی آن نیز با پاور پوینت برای کسانی که فارسی نمیدانستند روی پرده نمایش داده میشد .این نمایش که به انتخاب و پیشنهاد آقای دکتر جوکار و بازی و اجرای چهار تن از دانشجویان سال اول زبان فارسی ارایه شد ، مورد توجه و تشویق حاضران قرارگرفت.اجرای موسیقی ایرانی توسط گروه دونفره آقایان امیر حیدرخدایی(سه تار و تنبور)و مهدی امینیان(نی و آواز) از دیگر بخشهای جذاب برنامه ی شب ایرانی بود. پس از آن موسیقی ویژه مربوط به نوروز با نام "سرنای نوروز" که توسط گروه "رستاک" تهیه و اجرا شده است، برای شرکت کنندگان پخش شد و همزمان در باره محتوا و علت ساخت آن توضیحاتی داده شد.نمایش فیلم ایرانی « جدایی نادر از سیمین » که برنده اسکار سال گذشته است و دانشجویان علاقه مند بودند آن را ببینند، بخش پایانی برنامه« شب ایرانی »بود. این فیلم به زبان فارسی و با زیر نویس انگلیسی پخش گردید. در پایان با شربت و شیرینی از شرکت کنندگان پذیرایی شد.

 

     جشن نوروز در بخارست

     در شامگاه سوم فروردین ماه به همت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در بخارست وهمکاری ایرانیان مقیم این کشور ، آیین گرامیداشت نوروز در یکی از هتلهای بخارست برگزار گردید. جمع بسیاری از خانواده های ایرانی که تعدادشان به حدود 500 نفر بالغ میشد در این جشن شرکت داشتند .علاوه بر ایرانیان ، دانشجویان زبان فارسی نیزبه جشن  دعوت شده بودند که ده تن از آنها آمده بودند و از نزدیک با برگزاری این آیین و سفره هفت سین و غذا و شیرینی ایرانی آشنا شدند.سخنرانی کوتاه جناب آقای دکتر امینیان سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در رومانی سرآغاز برنامه بود .ایشان ضمن خیرمقدم و تبریک سال نو به شرکت کنندگان ،همه ایرانیان را به پاسداشت نوروز و حفظ سنتهای ملی و مذهبی خود فراخواندند.اجرای برنامه های شاد و سرگرم کننده همچون تردستی و موسیقی و اهدای هدیه به ایرانیانی که در رومانی  در امور درسی و کاری موفقتر از دیگران بوده اند و تقدیر از آنها از دیگر بخشهای این برنامه بود. در این بخش به پیشنهاد دکتر جوکار استاد اعزامی به بخش فارسی دانشگاه بخارست ، با دادن هدیه ای به خانم" دنیسا آنکا یونیتسا"یکی از دانشجویان بسیار علاقه مند به ایران و زبان فارسی که در برگزاری مراسم «شب ایرانی» نیز کوششهای بسیار کرده بود، از او تقدیر به عمل آمد . در بخش دیگری از این جشن یکی از دانشجویان سال سوم زبان فارسی به نام خانم "الینکا نوتسو" ضمن تبریک نوروز ،چند دقیقه ای در این باره برای حاضران به زبان فارسی سخن گفت و سپس غزلی از حافظ را با موضوع نوروز خواند.

 

گروهی از دانشجویان شرکت کننده در مراسم شب ایرانی.JPG

بوسنی و هرزه گوین :

بامشارکت رایزنی جمهوری اسلامی ایران دربوسنی ،مراسم تحویل سال ،باشرکت رئیس دانشکده فلسفه وشرقشناسی،استادان گروه ادبیات وگروه عربی ودانشجویان زبان وادبیات فارسی درمرکزشهریعنی فرهادیه برگزارشد.این برنامه که 2ساعت به طول انجامید،شامل عرض خیرمقدم رایزن جمهوری اسلامی جناب آقای دکترآرام وسخنرانی دکتر فاضلی استاد اعزامی وزارت  درباره نوروزواجرای قطعات موسیقی بامضمون نوروزوبهارتوسط آقای پرویزمحمدی(ازایرانیان مقیم بوسنی)وجلسه پرسش وپاسخ بود.درپایان هم به سنت ایرانی ازافرادحاضرپذیرایی شد.شایان ذکراست که سخنرانی  وپاسخهای بنده ازصداوسیمای بوسنی پخش شد.مواردجهت درج درسایت  ارسال می شودوپیوست به عکسهایی است که توسط رایزنی گرفته شده است

 DSC00703.JPG