دومین المپیاد زبان ادب فارسی در کشور ترکیه

۳۰ تیر ۱۳۹۳ | ۱۲:۱۸ کد : ۲۱۸۱۵ آرشیو قدیمی
تعداد بازدید:۲۹۶

به نقل از دکتر کاووس حسنلی، استاد اعزامی زبان وادبیات فارسی وزارت متبوع به دانشگاه استانبول ترکیه

دومین المپیاد زبان و ادب فارسى در کشور ترکیه به همت رایزنى فرهنگى جمهورى اسلامى ایران و با همکاری تعدادی از دانشگاه­های ترکیه در آنکار در اردیبهشت ماه ١٣٩٣ در شهر آنکارا برگزار گردید.

مراحل اولیه­ی  این المپیاد که از حدود پنج ماه پیش با مشورت و رایزنی با نمایندگان دانشگاه ها و مراکز آموزش زبان فارسى در ترکیه در مورد چگونگى برگزارى آزمون و سؤالات امتحان  آغاز شده بود، با  تهیه­ی سوالات آزمون کتبی ادامه یافت و بالاخره مرحله ى پایانى در روزهاى جمعه و شنبه( ٢٣ و ٢٤ فروردین ١٣٩٣) با حضور یکصد و ده تن از دانشجویان دانشگاههای ترکیه در آنکارا برگزار شد. در این آزمون دو روزه که در دو بخش کتبی و شفاهی  شامل اطلاعات ادبی ، ترجمه و مکالمه  بود، دانشجویان مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترای  دانشگاههای آنکارا ، استانبول ، کریک قلعه ؛ ارزروم  و قونیه  شرکت کردند و به افراد برگزیده گواهینامه و جوایزنقدی و غیر نقدی اهدا شد. فهرست برگزیدگان با توزیع مقطع تحصیلى و دانشگاه در ادامه به پیوست تقدیم خواهد شد. خوشبختانه دانشگاه استانبول بسیار خوش درخشید. نفرات اول و دوم لیسانس و نفر اول فوق لیسانس و دکترى از دانشگاه استانبول بودند.

این بنده نیز خوشبختانه  از ابتدا در زمینه ى طراحى سؤالات و بعد از آن در برگزارى آزمون و انجام مصاحبه با برگزیدگان شرکت فعال داشتم. و در مراسم اختتامیه هم به دعوت برگزارکنندگان چند قطعه از اشعارم را قرائت کردم.