سفر دکتر ارسلان قربانی و هیات همراه به بلغارستان و شرکت در همایش مشترک ایران، کشورهای حوزه بالکان ، گذشته و آینده

۳۰ تیر ۱۳۹۳ | ۱۲:۱۷ کد : ۲۲۷۶۹ آرشیو قدیمی
تعداد بازدید:۲۳۸

متن سخنرانی دکتر قربانی در مراسم افتتاحیه همایش از تاریخ 3 الی 7 خرداد سالجاری
و تاکید قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل بر گسترش همکاری های علمی و پژوهشی ایران و بلغارستان :حضار گرامی ،خانمها و آقایان، استادان ارجمند ، دانشجویان عزیز

بسیار خرسندم که در این محفل ارزشمند علمی در محضر شما استادان و دانشجویان  و دوستدارن زبا ن  و فرهنگ فارسی حضور یافتم. و خوشحالم که این حضور با جشن یکصد و بیست و پنجمین سالگرد تاسیس دانشگاه صوفیه که خود نشان  از قدمت و غنای این دانشگاه در اروپا و منطقه بالکان دارد و  تشکیل بخش ایرانشناسی دراین دانشگاه ،همزمان شده است.

لازم میدانم مراتب تبریک خود را به این مناسبت های فرخنده ، به ریاست  و مسئولان محترم دانشگاه صوفیه و همچنین استادان ارجمند بخش ایرانشناسی دانشگاه و شما حضار محترم اعلام کنم.

و هچنین جا دارد از دست اندر کاران برگزاری «همایش  بین المللی مشترک ایران و کشورهای حوزه بالکان،: گذشته و آینده »که این همایش ارزشمند را در این زمان مناسب و مقارن با این دو رویداد خجسته برگزار نموده اند به ویژه دانشگاه صوفیه و انجمن دوستداران زبان  و فرهنگ فارسی در جمهوری بلغارستان و دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره)،  صمیمانه تشکر وقدر دانی نمایم.

یکی از  اهداف اصلی این همایش تحکیم و گسترش  روابط دوستانه بین ملتهاست . و زبان همواره یکی از ابزار بنیادی در پیوند  و هم اندیشی بین انسانها از روزگاران کهن تا امروز بوده است.بی شک پیشرفتهای دنیای امروز متاثر از قدرت ارتباطی زبان بوده  و بدیهی است که زبانهای بزرگ دنیا که حاصل اندیشه،فرهنگ و باورهای عمیق انسانی بوده اند، نقش بیشتری در این زمینه داشته اند.

زبان فارسی به گواه تاریخ با هزاران آثار گران سنگ علمی،ادبی همواره حامل ارزش های والای انسانی،اخلاقی و عرفانی در طول تاریخ بوده و ونقش بسزایی در تمدن بشری داشته است.

در جهان امروز که دستخوش جنگ و جدال وظلم و بی عدالتی در جای جای این کره خاکی شده است. ارزش و ضرورت اندیشیدن به پیام های صلح و دوستی و تحقق عدالت انسانی در همه شالوده های حیات بشری بیشتر احساس می شود.و زبان فارسی به واسطه ادبیات واندیشه های والای انسانی  و آموزه های اخلاقی و دینی هنوز هم حامل پیام های تفاهم و دوستی برای جهانیان است.

این مهم  وظیفه ما دانشگاهیان و دوستداران زبان و فرهنگ فارسی  را بیش از پیش سنگین تر خواهد کرد و بی تردید برگزاری نشست هایی از این دست در توسعه روابط  بین کشورها و پیوند ملتها به   ویژ ه ملت دوست وبرادر ایران و بلغارستان که دارای روابط دیرینه  و ریشه های مشترک تاریخی و فرهنگی بسیاری هستند،اهمیت بسزایی دارد و قطعا در معرفی ارزشهای فرهنگی دو ملت و تعمیق مناسبات دوستانه دو کشور بسیار مهم می باشد.

خوشبختانه در سالهای اخیر ارتباطات خوب و سازنده ای بین مسئولان عالی دو کشور به خصوص مراکز علمی ، تحقیاتی و فرهنگی دو کشور به ویژه دانشگاه صوفیه  با دانشگاه ها ج.ا.ایران برقرار شده است که این همایش یکی از ثمرات

ارزشمند آن است. و امید واریم این همکار ها بیش از پیش ادامه یافته و درزمینه های مختلف علمی،تحقیقاتی،فرهنگی ،هنری و حتی اقتصادی و سیاسی توسعه یابد.

اینجانب به عنوان نماینده وزارت علوم،تحقیقات و فناوری ج.ا. ایران آمادگی و حمایت خود را از گسترش همکاریها  بین دانشگاهها  و مراکز علمی و تحقیقاتی دو کشور به ویژه تقویت کرسی های زبان فارسی،برگزاری همایش ها و کارگاههای علمی و تخصصی،تبادل استاد و دانشجو ،اعطای بورس های تحصیلی و فرصت های مطالعاتی و انجام مطالعات تحقیقاتی مشترک  در حوزه ایران و بالکان اعلام می دارم.

امید است اینگونه فعالیت ها و همکاری ها موجب توسعه  ارتباطات دولت ها و تعمیق روابط  دوستانه و صمیمانه ملت ها شود.

در پایان ضمن تشکر از میزبانی خوب دانشگاه صوفیه، از تمامی عزیزانی که در برگزاری این همایش زحمت کشیده اند صمیمانه قدر دانی می نمایم.