گزارشی از همایش پیوندهای زبانی وادبی ایران وترکیه

۳۰ تیر ۱۳۹۳ | ۱۲:۱۸ کد : ۲۳۲۹۳ آرشیو قدیمی
تعداد بازدید:۳۲۵

دومین همایش بین‌المللی پیوندهای زبانی و ادبی ایران و ترکیه با همکاری دانشگاه  علامه طباطبایی و دانشگاه استانبول و مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت متبوع و با حضور  40 مهمان خارجی (37 ترکیه – 7 آذربایجان و یک نفر بنگلادش) مسئولان دو دانشگاه، استادان، صاحبنظران و علاقمندان این حوزه 21 و22 اردیبهشت ماه جاری در دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.

این همایش دو روزه که با هدف تحکیم روابط علمی‌و فرهنگی بین ایران و ترکیه، و در دو بخش «ادبی» و «زبانی» برگزار شد آقایان دکتر حداد عادل، دکتر ابراهیمی رییس سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی، دکتر سلیمی رییس دانشگاه علامه طباطبایی، معاون و رییس دانشگاه استانبول و همچنین رییس کانون نویسندگان ترکیه در مراسم افتتاحیه سخنرانی کردند.

    در بخش ادبی این همایش، موضوعاتی مانند پژوهش در اسطوره‌ های فارسی و ترکی، مولوی ‌پژوهی در ایران و ترکیه، پژوهش‌های ادبی ترکیه در ایران، پژوهشی در نسخه‌ های خطی فارسی در ترکیه و ترکی در ایران، شهریار پژوهی در ایران و ترکیه، نقد و بررسی ترجمه آثار ادبی فارسی به ترکی و ترکی به فارسی، انجمن ‌های ادبی فارسی در ترکیه و ترکی در ایران، مکتب ‌های عرفانی در ادب فارسی و ترکی، پیشگامان گسترش زبان و ادبیات فارسی در ترکیه و مقایسه ادوار ادبی فارسی و ترکی، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

هم چنین در سخنرانی پروفسور گوزل، استاد دانشگاه استانبول  درخصوص کتاب اخیر دکتر کاووس حسنلی استاد اعزامی مرکز که مجموعه اشعاری درباره شهر استانبول است صحبت کرده و شعری از کتاب توسط استاد اعزامی خوانده شد.

دکتر رحمان مشتاق مهر استاد سابق اعزامی وزارت ، دکتر کاووس حسنلی استاد اعزامی فعلی وزارت در ترکیه، دکتر بهادر باقری، استاد اعزامی فعلی وزارت در کلمبیا و دکتر مهدی محبتی استاد اعزامی سابق وزارت در روسیه به ارائه مقاله های خود پرداختند.

    قابل ذکر است اولین همایش بین‌المللی پیوندهای زبان و ادبیات ایران و ترکیه از سوی وابستگی فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران و با مشارکت دانشگاه ‌های استانبول و علامه طباطبایی در اردیبهشت سال گذشته در مرکز فرهنگی «جمال رشید ری» استانبول برگزار شده بود.