مرکز آموزش زبان و ادبیات فارسی در شهر استانبول گشایش یافت

۳۰ تیر ۱۳۹۳ | ۱۲:۱۸ کد : ۲۳۵۷۴ آرشیو قدیمی
تعداد بازدید:۹۴۲

​مرکز آموزشی زبان و ادبیات فارسی استانبول با حضورˈ محسن مرتضایی فرˈ سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در استانبول ،دکتر ˈعباسعلی وفاییˈ رییس دانشکده ادبیات فارسی و زبان های خارجی دانشگاه علامه طباطبایی، دکترˈ علی گوزل یوزˈ رییس گروه ادبیات فارسی دانشگاه استانبول، دکترˈ کاووس حسن لیˈ استاد اعزامی وزارت علوم، تحقیفات وفناوری  و جمعی از اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه استانبول و ایرانیان مقیم در این شهر افتتاح شد.

در آیین افتتاح این مرکز ،شعبانی وابسته فرهنگی کشورمان در استانبول با اشاره به روابط تاریخی و اشتراکات فرهنگی دو کشور گفت: ایجاد مرکز آموزش زبان فارسی در شهر استانبول یک اقدام مثبت و با هدف انتقال مفاهیم انسانی و اخلاقی به عنوان یکی از شاخصه های بارز ادبیات فارسی است.

دکتر عباسعلی وفایی نیز طی سخنانی گفت: زبان و ادبیات فارسی در ادبیات و زبان ها از جایگاه خاصی برخوردار است اگر بخواهیم نام آوران و شاعران و نویسندگان را برشماریم در این میان ادبیات ایران و زبان فارسی از سهم عمده ای برخوردار است.

او اضافه کرد، زبان حامل یک اندیشه و پیام است. زبان فارسی مملو از آرمان های انسانی است و سرشت انسان ناگزیر از دریافت این مفاهیم بلند است. واژه های مشترک میان زبان فارسی و ترکی گواه وجود ارتباط میان دو کشور است.

عضو بنیاد سعدی با ابراز خرسندی از حضور در مراسم افتتاحیه این مرکز آموزشی در استانبول، تصریح کرد، پیوند میان ملت ها از طریق زبان شیرین فارسی میسر است و تاسیس اینگونه مراکز ابلاغ گر پیام دوستی و فرهنگی می باشد.

محسن مرتضایی فر نیز در سخنان خود ضمن ابراز خرسندی از تاسیس مرکز آموزش زبان فارسی در شهر استانبول و با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه زبان و ادبیات فارسی از یک غنای هزارو و دویست ساله برخوردار است ، گفت: پس از انقلاب شکوهمند اسلامی در ایران زبان فارسی به سلاح قدرتمند در جهت ایجاد تمدن اسلامی تبدیل شد و مرکز آموزش زبان و ادبیات فارسی در جهت پاسخ به بخشی از نیازهای علاقه مندان و مشتاقان است.

وی افزود: بسط و گسترش زبان و ادبیات کهن کشور اسلامی ایران یکی از برنامه های مهمی سرکنسولگری ایران در استانبول ترکیه است.

به نقل از ایرانا


( ۳ )