نشست ادبی جلوه های فرهنگی نوروز ایران و بنگلادش در شعر و ادب فارسی

۳۰ تیر ۱۳۹۳ | ۱۲:۱۸ کد : ۲۴۱۶۰ آرشیو قدیمی
تعداد بازدید:۴۷۱

به نقل از سایت رسمی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بنگلادش

http://www.dhaka.icro.ir/index.aspx?siteid=160&pageid=30281&newsview=610843

روز شنبه مورخ 23 فروردین 1393 در دانشگاه داکا ، دانشکده علوم انسانی در گروه زبان و ادبیات فارسی (ساختمان حافظ سرا) اولین نشست ادبی از سلسله نشست های دو ماهانه ی  استادان زبان و ادبیات فارسی با موضوع جلوه های فرهنگی نوروز ایران و بنگلادش در شعر و ادب فارسی  با همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان در بنگلادش برگزار شد .

نشست ادبی استادان زبان فارسی در دانشگاه داکا بنگلادش با حضور استاد اعزامی از وزارت علوم و فناوری  جناب آقای دکتر ایران زاده و دانشجویان این رشته و با همکاری رایزنی فرهنگی ج .ا.ا در داکا برگزار شد . در این نشست که با توجه  به نوروز باستانی ایران که هنوز 22 روز از آن گذشته و نوروز بنگلادش که در دو روز آینده آغاز می شود. موضوع آن متناسب با این ایام انتخاب گردید تا اساتید و دانشجویان این رشته بتوانند به بررسی و تجزیه و تحلیل این رویداد مهم فرهنگی ، تاریخی و ملی بپردازند.

روز شنبه ساعت 11 صبح برنامه با تلاوت قرآن توسط یکی از دانشجویان آغاز شد و سپس با خوش آمد گویی و تبریک این ایام توسط رییس گروه فارسی جناب آقای دکتر طارق سراجی ادامه یافت . بعد از ایشان سرکار خانم پروفسور کلثوم ابوالبشر مادر زبان فارسی در بنگلادش به ایراد سخن پرداخت . پس از وی آقایان دکتر نعمت الله ایران زاده استاد اعزامی از ایران و دکتر عبدالصبور خان استاد ، پژوهشگر و نویسنده ی گروه زبان فارسی هرکدام با ارایه ی مقاله علمی و تحقیقی نوروز باستانی ایران ، هفت سین  ، بهار طبیعت و فرهنگ های خاص این جشن فرخنده را موشکافانه برای دانشجویان تشریح کردند و توصیه های لازم را در این خصوص به دانشجویان اشاره داشتند.

در نشست فوق که توسط رایزنی فرهنگی با سفره ی زیبای هفت سین ایرانی مزین شده بود جناب آقای خسروآبادی سرپرست رایزنی فرهنگی کشورمان سخنران بعدی بود . ایشان صحبت های خود را با شعری از حکیم عمر خیام آغاز کرد و سعی داشت نقش هنر را در فرهنگ نوروزی برای دانشجویان و حاضرین توصیف و ترسیم نماید. ایشان ادبیات و هنر را دو موضوع عجین شده با هم دانست و توضیح داد اگر دانشجویان همگام و همراه با ادبیات به مقوله ی هنر نیز بپردازند میتوانند در آینده ی شخصیتی کامل تر و مثمر ثمر تر برای جامعه داشته با شند .

شایان ذکر است که در لابلای سخنرانی اساتید ، دانشجویان حاضر اعم از دختر و پسر با اجرای برنامه های شعر خوانی ، دکلمه و هنرنمایی های ادبی تنوع بخش نشست ادبی بودند .

نکته ی قابل ذکر این برنامه توجه خاص و استقبال بی نظیر دانشجویان از سفره ی هفت سین بود که به زیبایی ساخته و چیدمان شده بود .

درپایان از همه ی دانشجویان و اساتید توسط رایزنی فرهنگی به صرف نهاری مختصر پذیرایی بعمل آمد .

 

                               با سپاس

                              اصغر خسروآبادی

سرپرست رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در داکا

                                                         گزارش تصویری نشست ادبی