مراسم روز بزرگداشت حافظ در دانشگاه مطالعات بین المللی شانگهای

تعداد بازدید:۴۸۱
مراسم روز بزرگداشت حافظ و استقبال از دانشجویان جدید زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه مطالعات بین المللی شانگهای برگزار شد
مراسم روز بزرگداشت حافظ در دانشگاه مطالعات بین المللی شانگهای

به مناسبت روز بزرگداشت حافظ و استقبال از دانشجویان جدیدالورود، مراسمی با حضور سرکنسول ایران در شانگهای، استادان و دانشجویان در گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه سیسو برگزا شد.

در آغاز این مراسم دکتر چنگ تونگ رئیس دانشکده مطالعات آسیایی و آفریقایی، ضمن خوشامدگویی به حاضران، اظهار امیدواری کرد دانشجویان جدید بتوانند با استواری و امید، راه تحصیل در این رشته را به انجام برسانند. سپس آقای علیرضا ایروش سرکنسول جمهوری اسلامی ایران طی سخنانی، تحصیل در رشته زبان و ادبیات فارسی را مستلزم آشنایی با فرهنگ، تاریخ و عرفان ایران دانست و از دانشجهویان خواست به تحقیق و مطالعه در جوانب مختلف این حوزه بپردازند تا درک عمیقی از فرهنگ ایرانی - اسلامی به دست بیاورند؛ ایشان با خواندن غزلی از حافظ به تبیین برخی از نکته های این غزل پرداختند. آقای ایروش همچنین به اهمیت خط فارسی و جایگاه خوشنویسی در این فرهنگ اشاره کردند و با آموزش برخی از ویژگیهای خط نستعلیق، اهمیت و زیبایی آن را در فرهنگ ایرانی تبیین نمودند.

سپس دکتر رضایی، استاد اعزامی وزارت علوم به دانشگاه سیسو، در سخنانی ضمن خوشامد گویی به دانشجویان جدید، تأکید کرد: حوزه ای که شما برای تحصیل برگزیده اید، بسیار گسترده است، فرهنگ دیرینه، ادبیات غنی، اندیشمندان جهانی و… از ویژگیهای آن است که در کمتر فرهنگی این تنوع و ابعاد جهانی دیده می شود. یکی از این اندیشمندانِ جهانی ِ این فرهنگ غنی حافظ است. اگر جهان امروز فقط این بیت حافظ را:

آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است با دوستان مروت، با دشمنان مدارا

سرلوحه خویش قرار دهد، سرچشمه بسیاری از اختلافات و آشوبهای فراگیر از بین می رود و آرامشی بر روح و زندگی مردمان حاکم می شود.

آن گاه خانم دکتر لیو، مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه سیسو، ذر سخنان ضمن قدردانی از زحمات استادان، دانشجویان را اعضای جدید خانواده زبان فارسی دانستند و شروع به تحصیل در این گروه را فصل جدیدی در زندگی آنان بر شمردند. خانم دکتر لیو از دانشجویان جدید خواستند که با امید و توان این مرحله را آغاز کنند و برای دانشجویان سال چهارم در ادامه تحصیل و کار موقیت و سر بلندی آرزو کردند.

در ادامه، فرشاد از دانشجویان سال چهارم در مقاله ای به معرفی حافظ، زندگی و احوال او پرداخت و گفت کمتر شاعری این اقبال را پیدا می کند که این قدر محبوب مردم باشد و دیوان او در کنار قرآن، در خانه مردمان قرار گیرد. فرشاد مبارزه با ریاکاری و ظاهرسازی را از مضمامین اصلی اشعار حافظ دانست.

در پایان دانشجویان جدید، به زبان فارسی خود را معرفی کردند که بسیار مورد توجه حاضران قرار گرفت و دانشجویان سال چهارم، هریک ابیاتی از حافظ را برای حضار خواند.

اجرای این مراسم به عهده خانم سپیده از دانشجویان سال چهارم گروه زبان و ادبیات فارسی بود.

یاد آور می شود امسال چهارده دانشجو در مقطع کارشناسی و یک نفر در مقطع کارشناسی ارشد گروه زبان و ادبیات دانشگاه سیسو به تحصیل مشغول شده اند.