دومین همایش بین‌المللی اقبال و دنیای ما

تعداد بازدید:۵۲۱
دومین همایش بین‌المللی اقبال و دنیای ما با حضور اندیشمندانی از ایران و کشورهای منطقه و میهمانانی از کشور فرانسه به میزبانی دانشگاه سیستان و بلوچستان در زاهدان کار خود را شروع کرد
دومین همایش بین‌المللی اقبال و دنیای ما

آقای فرج اله طالبی معاون گسترش زبان فارسی و ایرانشناسی مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم ضمن بیان توانمندی‌های زبان فارسی در توسعه همکاری‌های علمی گفتند: به برکت ادیبانی چون اقبال امروزه در پاکستان، زبان فارسی زبان دوم این کشور است. اقبال با روی آوردن به زبان فارسی و ارج نهادن به فرهنگ برآمده از آن به مردم جهان دلیل استواری در مایه ور بودن این فرهنگ و زبان شد.

معاون مرکز همکاریهای علمی بین‌المللی افزودند تعاملات نقطه اتصال می‌خواهد و بدون تردید زبان که ترجمان دستور سده های حیات انسانی است می‌تواند مکمل و ظرفیتی عظیم برای تقویت و گسترش همکاری ها را فراهم آورد زبان فارسی به پشتوانه ملت های ستبر و استوار و فرزانه در دیرینه خاک پارسی بدون نیاز به هر توضیحی مورد و مقاوم ارتباطات و همکاری‌های علمی بین‌المللی در عرصه های مختلف بوده است و در سایه سار بلند اوازان این مرز و بوم و امروز اقبال لاهوری اندیشمندانی گرد هم می آیند. از اقبال می توان آموخت که هر چه بیشتر با فرهنگ ایران زمین آشنا شویم آن را بیشتر دوست خواهیم داشت.

اقبال در محیطی اسلامی با روحیاتی صوفیانه بومی پرورش یافت. او خواهان اسلامی بود که مردم را به تفکر دعوت نماید و آنان را از تحمل ظلم و ذلت برحذر دارد.