برگزاری نهمین سخنرانی علمی و فرهنگی در موزه تاریخ هنر اروگوئه از زبان آقای دکتر بهادر باقری استاد زبان و ادبیات فارسی اعزامی به آن کشور

برگزاری نهمین سخنرانی علمی و فرهنگی در موزه تاریخ هنر اروگوئه از زبان آقای دکتر بهادر باقری استاد زبان و ادبیات فارسی اعزامی به آن کشور

تعداد بازدید:۴۱۰
در روز پنجشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ (۸ نوامبر) از ساعت ۱۸ تا ۲۰، نهمین سخنرانی علمی و فرهنگیِ برنامه­‌ریزی شده در اروگوئه با همکاری سفارت ایران در اروگوئه، اینجانب و موزه تاریخ هنر اروگوئه در سالن اجتماعات این موزه برگزار ­‌شد. سخنران دکتر روبن دومینگس و موضوع سخنرانی ایشان «هنر ایران باستان در دوره اشکانیان» بود. سه‌شنبه هفته آینده نیز ایشان در باره هنر ایران دوران ساسانی، بحث خود را ادامه خواهد داد.
برگزاری نهمین سخنرانی علمی و فرهنگی در موزه تاریخ هنر اروگوئه از زبان آقای دکتر بهادر باقری استاد زبان و ادبیات فارسی اعزامی به آن کشور

در روز پنجشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ (۸ نوامبر) از ساعت ۱۸ تا ۲۰، نهمین سخنرانی علمی و فرهنگیِ برنامه‌‌ریزی شده در اروگوئه با همکاری سفارت ایران در اروگوئه، اینجانب و موزه تاریخ هنر اروگوئه در سالن اجتماعات این موزه برگزار ‌شد. سخنران دکتر روبن دومینگس و موضوع سخنرانی ایشان «هنر ایران باستان در دوره اشکانیان» بود. سه‌شنبه هفته آینده نیز ایشان در باره هنر ایران دوران ساسانی، بحث خود را ادامه خواهد داد.

دیروز چند موضوع، شگفتی مرا به عنوان مدرس زبان و ادبیات فارسی برانگیخت:

۱. دکتر دومینگس دندان‌پزشکی مجرب در این سوی دنیاست؛ اما با چنان تسلط، اشتیاق و اشراف درخشان و مثال زدنی، تاریخ و هنر چشم‌نواز و رازنگیز دوران اشکانی و آن قلمرو وسیع و حیرت‌انگیز را توصیف و تحلیل کرد؛ که واقعاً دیدنی، شنیدنی و ستودنی بود. ایشان به شرح تاریخ و انواع هنر قلمرو نفوذ و حکومت اشکانیان پرداخت که شامل بخش‌‌های عظیمی از ایران، ارمنستان، جمهوری آذربایجان، بحرین، گرجستان، عراق، کویت، پاکستان، قطر، عمان، عربستان، سوریه، ترکیه، ترکمنستان، امارت، یمن، ازبکستان، هند و روسیه می‌‌شده‌است.

۲. تصاویری که ایشان از انواع هنر این دوران پخش و تجزیه و تحلیل کرد (اعم از بناها، تندیس، سردیس، سکه، ظروف، دیوارنگاره ها و...)، بسیار زیبا و با کیفیت عالی بود و حتی برای دوستان ایرانی نیز تازگی و جذابیت فراوان داشت. شکل ارائه صمیمانه، منظم و روشمند سخنرانی نیز جالب توجه و آموزنده و حاکی از آن بود که سخنران، برای موضوع خود، وقت کافی صرف کرده بود و با استادی تمام، حق مطلب را به‌‌خوبی و شایستگی ادا کرد.

۳. می‌دانیم که سلسله‌ی اشکانیان یکی از قدرت‌های سیاسی و فرهنگی ایرانی که ۴۷۱ سال بر قسمت اعظم غرب آسیا حکومت کرد، دارای چنان میراث گرانبهای هنری است که مرور آن، برای همه ما بسیار لذت‌بخش و آموزنده است؛ اما وقتی برای این موضوع، برنامه‌ریزی می‌‌کردیم، با خودم فکر می‌‌کردم که آیا در اروگوئه، کشور کوچکی در آمریکای لاتین، چنین موضوع کاملاً تخصصی، آیا طرفدار و علاقه‌مند و مخاطبانی خواهد داشت یا نه؛ و دیروز دیدم که بله؛ و چه مشتاقان جدی و تشنه آموختنی که با حیرت و لذت، تصاویری زیبا از هنر این دوران را می‌دیدند، تحلیل دقیق و عالمانه دکتر دومینگس را می‌شنیدند، یادداشت می‌کردند و پس از سخنرانی، پرسش‌های فراوانی از ایشان داشتند و وقتی ما خداحافظی کردیم و به خانه برگشتیم، هنوز گفتگوی آنان با هم، احتمالاً تا پاسی از شب ادامه داشت!

۴. متأسفانه دکتر دومینگس و سخنرانان روزهای بعد این برنامه فرهنگی و هنری، هیچ‌کدام تا کنون ایران را ندیده‌اند، اما دوستدار واقعی فرهنگ و هنر و تاریخ ایرانند و امیدوارم به زودی، زمینه سفر آنان به ایران فراهم شود؛ تا آنچه آموخته و کاوش کرده‌اند و اینجا و آنجا درباره آن سخن گفته‌اند، از نزدیک ببینند و تجربه عینی و شخصی در آن پیدا کنند و یافته‌های عینی خویش را در قالب کتاب و مقاله به مشتاقان آشنایی با ایران در این گوشه دنیا تقدیم کنند.

۵. یکی از نکات جالب توجه در دانشگاه‌ها و مجامع علمی و فرهنگی اروگوئه، حضور سالمندان در کنار جوانان است. در دانشگاه رپوبلیکا، چه در سخنرانی‌ها و کنفرانس‌ها و چه در کلاس‌های درس، به‌ویژه کلاس‌های ساعت های ۱۸ تا ۲۰ و ۲۰ تا ۲۲، همواره سیل سالمندانی را می‌بینی که بسیاری از آنان، عصابه‌دست و به‌سختی، خود را به دانشگاه می‌رسانند و شوق آموختن دارند. دیدن این پیران روشن ضمیر و جواندل و جوانبخت، که پای ثابت دانشگاهند، واقعاً شوق‌آفرین و نویدبخش است. به راستی، دانشجویی از گهواره تا گور را می‌توان اینجا دید و تجربه کرد.

۶. امیدوارم با حل شدن مشکلات ارزی کشور که دوستان از آن باخبرند، باب گسترش زبان و فرهنگ ایرانی همچنان باز بماند و چراغ این گفتگوهای فرهنگی و علمی و ادبی، به خاموشی نگراید!