با حضور نماینده ملی مجلس فرانسه برگزار می‌شود؛

تجلیل از دو چهره ماندگار روابط فرهنگی ایران و فرانسه

تعداد بازدید:۴۳۹
مراسم تجلیل از دو چهره ماندگار روابط فرهنگی ایران و فرانسه، در مرکز ایران و فرانسه برگزار خواهد شد.
تجلیل از دو چهره ماندگار روابط فرهنگی ایران و فرانسه

به گزارش حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از روابط عمومی مرکز ایران و فرانسه در پاریس، مراسم تجلیل از دو چهره ماندگار روابط فرهنگی ایران و فرانسه، دکتر حسین بیک باغبان و دکتر دژان بوگدانوویچ ایران شناس در مرکز ایران و فرانسه برگزار خواهد شد.

این مراسم با حضور خانم "دلفین او" نماینده مجلس ملی فرانسه، رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و فرانسه و نیز تنی چند از شخصیت‌های فرهنگی و علمی این کشور دوشنبه مورخ ۱۵ بهمن ماه برگزار خواهد شد.

در این مراسم که به همت "مرکز ایران و فرانسه"، "موسسه روابط علمی وفرهنگی بین فرانسه و ایران" و نیز همکاری مجله "پاریس‌تهران" و با حضور جمعی از شخصیت‌های آکادمیک، علمی، اقتصادی، فرهنگی و هنری ایرانی و فرانسوی برگزار می‌شود، از دکتر حسین بیک باغبان استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شهر استراسبورگ فرانسه و موسس مرکز توسعه ایران شناسی در فرانسه و نیز دکتر دژان بوگدانوویچ ایران شناس و استاد فرهنگ و تمدن ایرانی در موسسه مطالعات شرقی اینالکو و دانشگاه پاریس تقدیر خواهد شد.

شایان ذکر است که این مراسم، همه ساله با حضور هیات داوران ایرانی و فرانسوی همچون پروفسور فرانسیس ریشارد ایران شناس و متخصص نسخ خطی ایرانی، دکتر محسن متقی استاد دانشگاه و جامعه شناس، دکتر سپیده پارسا پژوه مدرس و پژوهشگر حوزه مطالعات انسان شناسی، ژان کلود ووآزن سردبیر مجله "پاریس تهران"، آلن برونه نویسنده و محقق در حوزه هنر و سینمای ایران و دکتر پژمان معمارزاده موزیسین، نوازنده و رهبر ارکستر در فرانسه، با هدف معرفی و گرامیداشت نام آورانِ ایران زمین در کشور فرانسه برگزار خواهد شد.

استاد بیک باغبان استاد ایرانشناسی و رئیس اسبق گروه خاورشناسی دانشگاه استراسبورگ فرانسه است که بیش از سی و هفت سال در رشته‌های تاریخ تمدن ایران و زبان و ادبیات فارسی سابقه تدریس دارد و تا امروزبیش از بیست کنگره بزرگ علمی بین المللی را در زمینه مطالعات خاورشناسی در فرانسه برگزار نموده و در بسیاری از کنگره‌های علمی بین المللی جهان شرکت داشته است. یکی ازبرجسته‌ترین خدمات فرهنگی پروفسور حسین بیک باغبان ایجاد مقطع لیسانس زبان و ادبیات فارسی و تاریخ تمدن ایران در کنار مقاطع فوق لیسانس و دکتری در دانشگاه استراسبورگ است.

دیگر چهره ماندگارِ این مراسم تجلیل دکتر دژان بوگدانوویچ نویسنده، محقق، مترجم و مسئول سابق بنیاد فارسی کتابخانه مدرسه زبان‌های شرقی فرانسه است که سالیان متمادی از عمر خود را صرف ترویج زبان و ادب فارسی، ایران شناسی، شناخت سینما و هنر ایران در کشور فرانسه نموده است. وی همچنین از شاگردان سعید نفیسی است که در سال ۱۹۶۴ میلادی توانست رساله دکترای خود را در زمینه نسخ خطی فارسی زیر نظرذبیح الله صفا و محمد معین به پایان برساند.

گفتنی است این مراسم عصر روز دوشنبه ۱۵ بهمن ماه در مرکز ایران و فرانسه واقع در خیابان شانزه لیزه شماره ۱۰۲ برگزار خواهد شد.

کلید واژه ها: فرانسه استاد بیک باغبان


( ۱ )