نخستین جلسه رسمی انجمن فارسی بنگلادش برگزار شد

تعداد بازدید:۷۲۸
نخستین جلسه رسمی انجمن فارسی بنگلادش، با حضور جناب آقای نفر، سفیر محترم جمهوری اسلامی در بنگلادش و اعضای شورای موقت و اعضای جدید انجمن، برگزار گردید.
نخستین جلسه رسمی انجمن فارسی بنگلادش برگزار شد

نخستین جلسه رسمی انجمن فارسی بنگلادش، با حضور جناب آقای نفر، سفیر محترم جمهوری اسلامی در بنگلادش و اعضای شورای موقت و اعضای جدید انجمن، عصر روز شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ برگزار گردید.

در ابتدای این جلسه، آقای دکتر ابوالکلام سرکار، رئیس گروه زبان و ادبیات فارسی، و دبیر کمیته منتخب انجمن، گزارشی از فعالیتهای انجام شده در خصوص برگزاری انتخابات و تعیین اعضای جدید، ارائه کرد و با ارائه‌ی صورتحسابهای مالی، ضمن قدردانی و سپاس از سفارت جمهوری اسلامی ایران و رایزنی فرهنگی بابت حمایت از انجمن، عنوان کرد که انجمن، همواره به کمک معنوی دوستداران فارسی نیازمند است.

سپس آقای دکتر سیف الاسلام خان، از استادان پیشکسوت زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا، در سخنانی اظهار داشت: ملت بنگلادش بخشی از زبان و تاریخ و فرهنگ خود را مدیون ج.ا.ا و شخص رهبر کبیر انقلاب امام خمینی هستند. وی افزود نباید تنها به داشتن یک انجمن فارسی بسنده کرد و باید تلاش بیشتری کنیم. انجمنهایی که به نحوی این فرهنگ و تمدن را منعکس می کنند، نظیر انجمن سعدی، انجمن حافظ و... شکل بگیرد و فعالیت کنند.

آقای دکتر حسینی فائق، سرپرست رایزنی فرهنگی نیز در سخنانی کوتاه ضمن تشکر از همه‌ی عزیزانی که برای احیای مجدد انجمن تلاش کرده اند به خصوص جناب آقای نفر، آقای دکتر کهدویی و استادان دانشگاه داکا، گفت: رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ا در مسیر شکوفایی انجمن فارسی از هیچ گونه تلاشی دریغ نخواهد کرد.

آقای دکتر محمدکاظم کهدویی، استاد اعزامی زبان و ادبیات فارسی، نیز با تشکر از سفیر محترم ج.ا.ا، و رایزنی فرهنگی، اظهار داشت، یاد گیری زبان فارسی، فراگیری یک زبان خارجی نیست، بلکه کسب دانش و زبان هویت مشترک دو ملت است و باید تلاش بیشتری برای حفظ و پاسداشت این میراث ارزشمند به عمل آید.

در ادامه‌ی این جلسه هریک از اعضای جدید و اعضای سابق به معرفی خود پرداختند و پس از آن جناب آقای نفر، سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در سخنانی اظهار داشتند: تشکیل دوباره‌ی انجمن فارسی اقدام ارزشمندی است و استادان زبان فارسی بنگلادش، تلاش بسیاری در جهت حفظ زبان فارسی نموده‌اند و از این حیث حق بزرگی برگردن ما دارند. ایشان با اشاره به سخنان یکی از نویسندگان بنگالی، افزود: در این سرزمین زبان فارسی تنها زبان شعر و ادب نبوده، بلکه زبان توحید و خداشناسی بوده است. اسلام راستین از طریق زبان فارسی به این سرزمین راه یافته و یکی از دلایلی که اختلافات دینی و مذهبی در بنگلادش وجود ندارد، همین عامل دانستند. ایشان همچنین با اشاره به وابستگیهای فراوان فرهنگی میان دوکشور، بر ضرورت حفظ میراث نیکان تاکید نمود. آقای نفر بر ارتقای سطح اعضا و کلیت انجمن تاکید داشتند و اظهار امیدواری کردند در آینده انجمن و اعضای آن به عنوان بزرگان و مشاهیر بنگلادش و زبان فارسی در تاریخ ماندگار شوند.

سخنران بعدی، آقای محمد عیسی شاهدی، رئیس جدید انجمن بود که در سخنانی از کلیه‌ی عزیزانی که برای باقی ماندن انجمن و حفظ آن تلاش نموده بودند، خصوصاً جناب آقای سفیر، تشکر کرد و زبان فارسی را هویت و تاریخ مشترک دانست و گفت: ملتی که تاریخ و هویت نداشته باشد موفق نخواهد بود و شاید یکی از دلایل دشمنی انگلیسیها با زبان فارسی در این منطقه، همین مساله بود. آنان کوشیدند با حذف زبان فارسی، بخشی از هویت ما را نابود کنند و اکنون وظیفه‌ی ماست در جهت حفظ و احیای آن بکوشیم. ایشان همچنین به نقش استاد اعزامی، بویژه کهدویی، اشاره کرد و تأسیس «انجمن احیای زبان فارسی» در ۲۵ سال پیش، با همکاری آقای علی اورسجی، رایزن فرهنگی وقت و...، و احیای مجدد آن را پس از سکوت ۱۴ ساله، مدیون وی دانست.

یادآور می شود «انجمن احیای زبان فارسی» در سال ۱۹۹۴ میلادی، ۱۳۷۳ خورشیدی، با حضور آقایان: علی اورسجی، محمد عیسی شاهدی، مولانا محبوب الرحمان، مولوی فریدالدین، ابوموسی عارف بالله، سراج الحق، آقای کهدویی استاد اعزامی از ایران و در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران پایه ریزی شد و برنامه های متنوعی اجرا کرد. این انجمن بعد ها، به «انجمن فارسی بنگلادش» تغییر نام داد و جمع کثیری از استادان و دانشجویان فارسی، پزشکانی که زمان ایران بوده و فارسی می‌دانستند، علاقه مندان به زبان فارسی، ایران، و ایران شناسی، به عضویت آن در آمدند.

این انجمن در برهه ای از زمان، جمعیت کثیری عضو داشت که به سبب عدم فعالیت ۱۴ ساله، بسیاری از افراد پراکنده شدند و هم اینک نیز قریب ۳۰۰ نفر عضو دارد.

از سال گذشته با همکاری جناب آقای دکتر واعظی، سفیر سابق ایران، و رایزنی فرهنگی، کمیته موقت تشکیل شد که مرکب از ۱۵ نفر بود، و در جمعه ششم اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، مجمع عمومی تشکیل شد و انتخابات صورت گرفت و ۱۵ نفر عضو هیآت مدیره انتخاب شدند و در مراسم امشب، در اقامتگاه و مهمانی سفیر محترم، کمیته منتخب، کار خود را به هیأت مدیره جدید واگذار کرد.

این جلسه در فضایی صمیمانه، با صرف شام در محل اقامتگاه سفیر محترم ج.ا.ا به پایان رسید.

از جمله برنامه هایی که مقرر شد در یک ماه آینده، انجمن فارسی با همکاری گروه زبان و ادبیات فارسی، و رایزنی فرهنگی ایران اجرا کنند، یکی بزرگ داشت فردوسی و خیام در بیست و ششم اردیبهشت ماه است، و یکی هم «جایگاه رمضان در شعر فارسی» که زمان دقیق آن متعاقباً اعلام خواهد شد.

گزارش ارسالی از جناب آقای دکتر محمدکاظم کهدویی، استاد اعزامی به داکا، بنگلادش

کلید واژه ها: معاونت گسترش زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی خانه فرهنگ و هنر خانه فرهنگ و هنر زبان و ادبیات فارسی دکتر محمدکاظم کهدویی استاد اعزامی بنگلادش داکا زبان فارسی ادبیات فارسی ایران شناسی انجمن فارسی انجمن فارسی بنگلادش


( ۱ )