بزرگداشت روز زبان پارسی در دانشگاه بخارست

تعداد بازدید:۴۹۰
روز چهارشنبه مورخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ به مناسبت روز زبان پارسی، با همکاری بخش زبان پارسی دانشگاه، نشستی در دانشگاه بخارست برگزار گردید.
بزرگداشت روز زبان پارسی در دانشگاه بخارست

روز چهارشنبه مورخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ به مناسبت روز زبان پارسی، با همکاری بخش زبان پارسی دانشگاه، نشستی در دانشگاه بخارست برگزار گردید. این رویداد با هدف اصلی ترویج زبان پارسی در جامعه رومانی طرح‌ریزی گردید. مهمترین اهداف فرعی نیز، آشنا نمودن دانشجویان دانشکده زبان‌های خارجی با زبان پارسی و انتخاب این زبان به عنوان زبان دوم، ایجاد انگیزه در دانشجویان فعلی زبان پارسی دانشکده و نشان دادن اهمیت فعالیت کرسی زبان پارسی دانشگاه برای نمایندگی بود.

اهم برنامه‌های نشست:

۱- سخنرانی سفیر ایران در رومانی

سفیر ایران در رومانی مقدمه‌ای را در خصوص زبان پارسی و تلاش‌های صورت گرفته برای ترویج زبان پارسی بعد از انقلاب اسلامی بیان کرد. سپس در خصوص فردوسی و نقش وی در حفظ جایگاه زبان پارسی و جایگاه شاهنامه در ادبیات پارسی نکاتی را مطرح کردند.

۲-پ خش کلیپ آشنایی با ایران به زبان پارسی

۳- سخنرانی سفیر سابق رومانی در تهران

آقای تئودور سکو، سفیر سابق رومانی در ایران، میهمان ویژه این نشست بودند. وی که به مدت ده سال سفیر رومانی در ایران بود و دو سال پیش ماموریتش پایان یافته است، تسلط کامل به زبان پارسی دارد. وی از نحوه آشنایی خود با زبان پارسی و علت فراگیری این زبان توضیحاتی را به حضار ارائه نمود. سپس در خصوص فردوسی نکات و ملاحظاتی را مطرح نمود و ابیاتی از شاهنامه را قرائت کرد.

۴- پخش کلیپ آشنایی با ایران به زبان انگلیسی

۵- ارائه کنفرانس:

چند تن از دانشجویان زبان پارسی در خصوص ریشه‌های زبان پارسی، شاهنامه و فردوسی و برخی از آیین‌های ایرانی مانند نوروز کنفرانس هایی را ارائه کردند.

۶- تجلیل از دانشجویان برتر زبان پارسی دانشگاه و اساتید زبان پارسی.

در حاشیه برنامه، نمایشگاه کتب ادبی پارسی و ترجمه‌های رومانیایی موجود از این آثار نیز برگزار گردید.

کلید واژه ها: معاونت گسترش زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی مرکز همکاری های علمی بین المللی رومانی بخارست زبان فارسی ادبیات فارسی ایران شناسی آموزش زبان فارسی زبان و ادبیات فارسی آموزش زبان فارسی و ادبیات فارسی


( ۱ )