کنفرانس "اندیشه های اخلاقی و عرفانی امام خمینی(ره)" در داکا، بنگلادش

تعداد بازدید:۶۷۲
عصر روز سه شنبه هفتم خرداد به همت رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ا در بنگلادش، کنفرانس "اندیشه های اخلاقی و عرفانی امام خمینی(ره)" در سالن اجتماعات انجمن پزشکان بنگلادش با حضور شخصیتهای برجسته سیاسی، فرهنگی و مذهبی بنگلادش برگزار گردید.
کنفرانس "اندیشه های اخلاقی و عرفانی امام خمینی(ره)" در داکا، بنگلادش


عصر روز سه شنبه هفتم خرداد به همت رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ا در بنگلادش، کنفرانس "اندیشه های اخلاقی و عرفانی امام خمینی (ره) " در سالن اجتماعات انجمن پزشکان بنگلادش با حضور شخصیتهای برجسته سیاسی، فرهنگی و مذهبی بنگلادش برگزار گردید.
در این مراسم اقای ابوالکلام آزاد وزیر اسبق فرهنگ، عضو پارلمان و رییس کمیته ی برنامه وزارت برنامه ریزی بنگلادش، جناب اقای محمدرضا نفر سفیرمحترم جمهوری اسلامی ایران. پروفسور عمیم الاحسان (استاد حقوق دانشگاه داکا)، حجهالاسلام اشرف الدین (رییس مدرسه بریلیانت)، پروفسور انیس الزمان (استاد فلسفه دانشگاه داکا). دکتر تنعیم نوشاد اندیشمند برجسته ی بنگلادشی حضور داشتند و در خصوص شخصیت امام خمینی به سخنرانی پرداختند.
در ابتدای مراسم پس از قرائت قران، آقای حسینی فایق، سرپرست رایزنی فرهنگی با خوشامدگویی به حضار در سخنانی به اندیشه های عرفانی امام اشاره کرد.
سخنران بعدی پروفسور عمیم الاحسان بود که اظهار داشت: امام خمینی شخصیت مهمی نه تنها در ایران یا جهان اسلام، بلکه برای همه جهان است. وجود شخصیت امام است که انقلاب ایران را از سایر انقلابهای جهان متمایز میکند و به خاطر وجود امام و اندیشه های امام، نظام ج.ا.ا همچنان استوار باقی مانده است.
حجهالاسلام اشرف الدین سخنران بعدی بود که امام خمینی را مصلح بزرگ جهان و افکار امام برگرفته و مطابق قران و سنت دانست، و اشاره کرد که همین موضوع پیام امام خمینی را جاودانه ساخته است.
اقای دکتر تنعیم نوشاد نیز به شخصیت جامع امام اشاره داشت و تبحر ایشان در فلسفه فقه و عرفان را بی نظیر دانست و افزود انقلاب ایران نتیجه افکار والای امام خمینی و اعتدال ایشان در همه عرصه ها بوده است.
جناب آقای نفر، سفیرمحترم ج.ا.ا نیز در سخنانی اظهار داشت: امام خمینی شخصیتی فراتر از عصر و زمان ماست و گذشت زمان نه تنها افکار و شخصیت ایشان را کهنه نمی سازد بلکه فرصت بیشتری به ما میدهد تا ابعاد وجودی ایشان را بیشتر بشناسیم. در اندیشه ی امام اخلاق سیاست عرفان در منظومه ای جامع در کنارهم قرار گرفته اند و این جامعیت در اندیشه و شخصیت ایشان موجب شده که امروزه امام تنها به جغرافیای ایران تعلق ندارد و متعلق به دنیای اسلام است. انقلاب ایران به عنوان مهمترین رویداد قرن بیستم به همت امام خمینی و متاثر از اندیشه ی ایشان به وقوع پیوست. امام خمینی (ره) مفهوم اسلام انقلابی را به جهان معرفی کرد و همچنان افکار انقلابی و، سبک زندگی ایشان الهام بخش مسلمانان است. جناب اقای نفر در ادامه، سخنان برخی رهبران دنیا را در خصوص امام خمینی ذکر کرد و بر این نکته تاکید داشت که راه امام و افکار امام همچنان زنده است و خواهد ماند.

سخنران بعدی، آقای ابوالکلام ازاد در ابتدای سخنان خود اظهار داشت: ایران همواره مورد توجه و علاقه مردم بنگلادش بوده و ما امام خمینی را به عنوان یکی از رهبران مهم و تاثیرگذار جهان میدانیم. اهمیت و پیشرفت ایران نه به خاطر تواناییهای نظامی یا اقتصادیست، بلکه انچه ایران را از سایر کشورهای جهان متمایز میکند غنای فرهنگی و تمدنی آن است. امام خمینی رهبری برای اینده و برای همیشه است.
پروفسور انیس الزمان اخرین سخنران این مراسم بود که اظهار داشت پیشرفت امروز ایران مدیون افکار امام است و اتحاد مردم ایران مثال زدنی است و ما هم در کنار مردم ایران در مقابل دشمنی‌های آمریکا هستیم.
این مراسم در آستانه‌ی اذان مغرب با قرائت قرآن و دعا برای بنیانگذار فقید انقلاب، حضرت امام خمینی (ره) به پایان رسید.

گزارش ارسالی از دکتر محمدکاظم کهدویی، استاد اعزامی زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی وزارت علوم به بنگلادش

کلید واژه ها: زبان فارسی ادبیات فارسى معاونت گسترش زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی بنگلادش دکترمحدکاظم کهدویى