روز شعر فارسی در دانشگاه دولتی ایلیا کشور گرجستان برگزار شد

تعداد بازدید:۵۹۱
در هفته ای که گذشت دانشگاه دولتی ایلیا در کشور گرجستان (شهر تفلیس) میزبان روز شعر فارسی بود. در این نشست صمیمانه که با حضور رایزن محترم فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در گرجستان، استادان اعزامی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مدیران کرسی های ایرانشناسی و دانشجویان ایرانشناسی و زبان فارسی دانشگاههای دولتی ایلیا و ایوانه جاواخیشویلی (دانشگاه دولتی تفلیس) برگزار شد.
روز شعر فارسی در دانشگاه دولتی ایلیا کشور گرجستان برگزار شد

در هفته ای که گذشت دانشگاه دولتی ایلیا در کشور گرجستان (شهر تفلیس) میزبان روز شعر فارسی بود. در این نشست صمیمانه که با حضور رایزن محترم فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در گرجستان، استادان اعزامی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مدیران کرسی های ایرانشناسی و دانشجویان ایرانشناسی و زبان فارسی دانشگاههای دولتی ایلیا و ایوانه جاواخیشویلی (دانشگاه دولتی تفلیس) برگزار شد. دانشجویان حاضر در مراسم اشعاری از خیام و سعدی قرائت کردند. همچنین دو تن از دانشجویان به کمک عکس ها و فیلم های کوتاه به معرفی پایتخت های قدیم و جدید ایران و گرجستان (همدان، تهران- متسختا، تفلیس) پرداختند. این دانشجویان که در دوره کوتاه مدت آموزش زیان فارسی که تابستان سال گذشته در دانشگاه پیام نور برگزار شد شرکت کرده و به شهر همدان سفر کرده بودند عکسهای بسیار زیبایی از این سفر را به نمایش گذاشتند. در ادامه یکی از دانشجویان که در دوره یک ترمی ایرانشناسی در دانشگاه خلیج فارس بوشهر (نیمسال اول ۹۸-۹۷) شرکت کرده بود از خاطرات شیرین این دوره گفت و با نمایش عکسهای سفر، توضیحات کامل و جالبی درباره این دوره ارائه کرد. سپس رایزن فرهنگی و استاد اعزامی وزارت علوم، تحقیقات، فناوری درباره ضرورت برگزاری نشست های ادبی و تاثیر این برنامه ها در افزایش شور و اشتیاق دانشجویان به یادگیری زبان و ادبیات فارسی سخن گفتند. پایان بخش این مراسم، بریدن کیک نمادین «روز شعر فارسی» بود.

همچنین در این مراسم، آقای دکتر نومادی بارتایا، مدیر گروه سابق کرسی ایرانشناسی دانشگاه دولتی تفلیس که اکنون مدیریت کرسی ایرانشاسی در دانشگاه کوتایسی را بر عهده دارند از کتاب جدید خود رونمایی کردند که دربرگیرنده خاطرات ایشان از برگزاری رویدادهای علمی و فرهنگی مرتبط با زبان و ادبیات فارسی و همچنین سفرهای ایشان به ایران است. در بخشی از این کتاب - که البته به زبان گرجی نوشته شده است- خاطرات ایشان از نخستین همایش مدیران گروههای زبان و ادبیات فارسی خارج از کشور که در دی ماه ۱۳۹۶ به همت معاونت گسترش زبان فارسی وزارت علوم در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد نیز به تفصیل آورده شده و عکسهایی از این مراسم نیز در آن گنجانده شده است.

گزارش و تصویر از خانم دکتر لیلا رضایی، استاد اعزامی زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی وزارت علوم به گرجستان

کلید واژه ها: معاونت گسترش زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی مرکز همکاری های علمی بین المللی زبان فارسی ادبیات فارسی ایران شناسی آموزش زبان فارسی زبان و ادبیات فارسی دکتر لیلا رضایی گرجستان روز شعر فارسی تفلیس دانشگاه تفلیس