سفیر پاکستان با دکتر بهادر باقری دیدار و گفتگو کردند

تعداد بازدید:۵۷۸
روز سه شنبه ۸مردادماه۱۳۹۸ سفیر پاکستان در ایران، خانم دکتر رفعت مسعود با دکتر بهادر باقری، معاون گسترش زبان فارسی و ایران‌شناسی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور در وزارت علوم دیدار و گفتگو کردند.
سفیر پاکستان با دکتر بهادر باقری دیدار و گفتگو کردند

روز سه شنبه مورخ ۰۸/‏۰۵/‏۹۸‬ سفیر پاکستان در ایران، خانم دکتر رفعت مسعود با دکتر بهادر باقری، معاون گسترش زبان فارسی و ایران‌شناسی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور در وزارت علوم دیدار و گفتگو کردند.

در این نشست همچنین آقایان پرفسور محمداقبال شاهد، رئیس دانشکده شرق شناسی دانشگاه لاهور، دکتر بابرنسیم آسی، دانشیار دانشگاه جی سی لاهور،، جناب گلریز، کارشناس وزارت امور خارجه، دکتر مرتضی عمرانی و دکتر پدرام میرزایی از استادان اعزامی سابق به پاکستان هم حضور داشتند و گفتگوهای ارزنده و سودمندی درباره‌ی جایگاه زبان و ادبیات فارسی در پاکستان و گسترش روابط فرهنگی و ادبی دو کشور صورت گرفت.

صحبت‌های آقای دکتر بهادر باقری حول محورهای زیر بود:

پس از انقلاب اسلامی بیش از ۲۶۰ استاد از طرف مرکز همکاریهای علمی بین المللی به کشور های مختلف و بیش از ۱۵ استاد به کشور پاکستان اعزام شده است.

بیش از ۵۰۰۰۰ دانشجوی پاکستانی مشغول آموختن زبان فارسی هستند.

ماهم خواهان افزایش اعزام استاد به پاکستان هستیم.

بزرگترین مشکل برای اعزام استاد به پاکستان، مشکل مدت ویزا ست که استاد برای اقامت یک ساله باید هر سه ماه یک بار به کشور عزیمت نماید و این باعث صرف هزینه و وقت بسیار می شود.

فرهنگ ۶ جلدی زبان اردو به فارسی در پاکستان در حال تدوین است و امیدواریم به زودی تکمیل و منتشر شود.

با وجود تمام مشکلات، اعزام استاد ادامه خواهد داشت.

پیشنهاد می‌شود پژوهش های مشترک بین استادان زبان و ادبیات فارسی ایران و پاکستان به صورت آکادمیک و سیستماتیک وجود داشته باشد.

نسخه های خطی زبان فارسی در پاکستان احیاء شود و جهت جلوگیری از ازبین رفتن آنها تلاش شود.

استادان اعزامی پیشین که به کشور های مختلف اعزام شده اند در جلسه مشورتی به نام حلقه مشاوران حضور خواهند داشت که جلسه با استادان اعزامی به کشور پاکستان در دانشگاه پیام نور در دو نوبت برگزار شده و برای دور سوم از سفیر پاکستان برای شرکت در این نشست دعوت می کنیم.

پیشنهاد برگزاری مراسم نکوداشت برای استادان بزرگ زبان فارسی پاکستان باهمکاری دانشگاه های پیام نور و سیستان و بلوچستان.

در ادامه، صحبت‌های خانم دکتر رفعت مسعود سفیر پاکستان حول محورهای زیر بود:

ابراز خوشحالی ایشان از برگزاری این جلسه و ملاقات با آقای دکتر بهادر باقری

در مدت حضور ایشان در ایران، ملاقات با دانشجویان زبان اردو در دانشگا ه های ایران، مخصوصاً در دانشگاه تهران باعث شده تا متوجه نزدیکی زبان اردو و فارسی شوند.

مشکلات اقتصادی و سیاسی مخصوصاً تحریم های کشور آمریکا باعث دور شدن دو کشور ازهم شده است.

در این شرایط، تنهاگفتگوهای فرهنگی و ادبی باعث نزدیک شدن ما به هم می شود.

در این مدت ایشان با مسئولان دانشگاه های تهران و فردوسی مشهد دیدار داشته اند.

در چند ماه اخیر براساس سیاستهای جدید کشور پاکستان دریافت روادید آسان تر شده است.

دانشجویان پاکستانی برای دریافت روادید دانشجویی، مشکل دارند و روادید سه ماهه برای آنها کار ساز نیست.

هزینه روادید برای دانشجویان ایرانی و پاکستانی بسیار متفاوت است که این باید بصورت متقابل باشد. (مقرر شد جلسه ای با حضور مسئولان وزارت امورخارجه برای حل این مشکل برگزار شود.)

ایران برای دانشجویان پاکستانی مکان خوبی برای تحصیل است و باید برای این کار اقدامات بیشتری صورت گیرد.

در مدت حضور ایشان در ایران با رئیس کتابخانه ملی و آستان قدس نیز جلساتی داشته اند.

در ادامه آقای دکتر باقری اظهار داشت:

جلساتی به صورت منظم در شهر کتاب برگزار می شود و پیشنهاد شد در جلسات بعدی نشست جایگاه زبان فارسی در پاکستان و برعکس با حضور خانم سفیر و نمایندگان ایشان در شهر کتاب برگزار شود.(خانم سفیر بسیار از این دعوت استقبال کردند.)

در این نشست همچنین آقایان دکتر میرزایی و دکتر عمرانی استادان اعزامی پیشین به پاکستان به بیان مسائل و مشکلات استادان اعزامی و لزوم همکاری بیشتر دانشگاه های پاکستان با آنان پرداختند.

کلید واژه ها: مرکز همکاری های علمی بین المللی معاونت گسترش زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی دکتر بهادر باقری دکتر زهرا استادزاده سفیرپاکستان زبان فارسی ادبیات فارسی ایران شناسی