نشست ادبی فردوسی و خیام در دانشگاه داکا

تعداد بازدید:۳۴۲
به همت سفارت ج.ا.ایران، انجمن زبان فارسی بنگلادش و بخش فارسی موسسه زبانهای نوین دانشگاه داکا، نشستی ادبی در روز دوشنبه بیست و چهارم تیرماه ۱۳۹۸ در تالار مؤسسه زبانهای نوین برگزار گردید.
نشست ادبی فردوسی و خیام در دانشگاه داکا

 

به همت سفارت ج.ا.ایران، انجمن زبان فارسی بنگلادش و بخش فارسی موسسه زبانهای نوین دانشگاه داکا، نشستی ادبی در روز دوشنبه بیست و چهارم تیرماه ۱۳۹۸ در تالار مؤسسه زبانهای نوین برگزار گردید. در این سمینار پرو فسور شیشیر بهاتناچارزا رئیس موسسه زبانهای نوین به عنوان میهمان ویژه حضور داشت. دکترمحمد ابو الکلام سرکار، رئیس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا نیز ریاست جلسه را به عهده داشت. در این مراسم که بیش از یکصد نفر از استادان و دانشجویان فارسی شرکت داشتند، پس ازقرائت کلام االله مجید، ابتدا دکتر محمد کاظم کهدویی، استاد اعزامی از ایران به دانشگاه داکا مقاله خود را با عنوان «شاد بودن و دم را غنیمت شمردن در شعر عمر خیام» قرائت کرد که خلاصه آن نیز توسط دکتر محمد عیسی شاهدی از محققان و پژوهشگران فارسی در بنگلادش، به زبان بنگالی برای حاضران بیان شد. سپس دکتر سیف الاسلام خان از گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا در باره خیام سخنرانی کرد. مقاله بعدی «حکیم ابوالقاسم فردوسی و شاهنامه او» بود که توسط دکتر محمد محسن الدین میا ارائه شد. یکی از دانشجویان نیز رباعیاتی را از خیام خواند. دکتر سید مهدی حسینی فائق، سر پرست رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران نیز در سخنانی کوتاه، ضمن قدردانی ازبرگزارکنندگان سمینار و میهمانانی که حاضر بودند، از دانشجویان خواست که با توجه به شرایط موجود، همت بیشتری در فراگیری زبان وادب فارسی بکارگیرند تا بهترین ها نیز برای ادامه تحصیل به ایران اعزام شوند. ایشان همچنین مراتب گله مندی خود از عدم معرفی تعداد بیشتری از دانشجویان برای شرکت در مصاحبه اخذ بورسیه بنیاد سعدی را اعلام نمود. دکتر شیشیر، رئیس موسسه زبانهای نوین نیز خاطراتی از سفر خود به ایران را بیان کرد. دکترخانم کلثوم ابو البشر، استاد بازنشسته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا نیز در خصوص زبان فارسی، همکاریهای سفارت و رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران مطالبی را بیان داشت. دکتر محمد ابو الکلام سرکار نیز طی سخنان کوتاهی، از انجمن زبان فارسی بنگلادش و موسسه زبانهای نوین در خصوص برگزاری این سمینار قدردانی و تشکرکرد و گفت که قرار بود این سمینار هم زمان با روز فردوسی و خیام در اواخر اردیبهشت ماه برگزار شود اما نظر به اینکه آن ایام مقارن با ماه مبارک رمضان بود و دانشجویان نیز مشغول امتحانات پایان ترم بودند، این امر میسر نشد و به لطف خداوند بزرگ اینک شاهد برگزاری آن هستیم. آخرین سخنران سمینار، استاد المجاهدی از شاعران بنام و برجسته بنگلادش بود که باتوجه به بیماری، سخنان کوتاهی را در خصوص اهمیت شاعران فارسی گو و تأثیر آنها در اشعار بنگالی و اهمیت ویژه فردوسی و شاهنامه او در ایران و نزد فارسی زبانان بیان نمود. شایان ذکر است که این مراسم تا ساعت ۱۳و۳۰ دقیقه ادامه داشت.

کلید واژه ها: مرکز همکاری های علمی بین المللی معاونت گسترش زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی زبان فارسی ادبیات فارسی ایران شناسی فردوسی خیام بنگلادش دانشگاه داکا دکتر کهدویی