نشست معاون گسترش زبان فارسی و ایران شناسی و هیأت همراه با هیأت رئیسه انجمن ایران شناسی اروپا در آلمان برگزار شد

تعداد بازدید:۶۲۵
به دعوت رئیس انجمن ایران شناسی اروپا (SIE)، دکتر بهادر باقری معاون گسترش زبان فارسی و ایران شناسی و هیأت همراه: آقایان دکتر علی اصغر میرباقری فرد، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه اصفهان و رئیس انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی و عضو شورای علمی و برنامه ریزی معاونت گسترش، دکتر احمد رضی رشت آبادی، استاد زبان و ادبیات فارسی و رئیس دانشگاه گیلان و دکتر محرم اسلامی، استاد پیشین اعزامی وزارت علوم به آلمان، با هیأت رئیسه انجمن ایران شناسی اروپا دیدار و گفتگو کردند.
نشست معاون گسترش زبان فارسی و ایران شناسی و هیأت همراه با هیأت رئیسه انجمن ایران شناسی اروپا در آلمان برگزار شد

به دعوت رئیس انجمن ایران شناسی اروپا (SIE) ، دکتر بهادر باقری معاون گسترش زبان فارسی و ایران شناسی و هیأت همراه: آقایان دکتر علی اصغر میرباقری فرد، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه اصفهان و رئیس انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی و عضو شورای علمی و برنامه ریزی معاونت گسترش، دکتر احمد رضی رشت آبادی، استاد زبان و ادبیات فارسی و رئیس دانشگاه گیلان و دکتر محرم اسلامی، استاد پیشین اعزامی وزارت علوم به آلمان، با هیأت رئیسه انجمن ایران شناسی اروپا دیدار و گفتگو کردند.

این نشست که در روز چهارشنبه ۱۱ سپتامبر (۲۰ شهریور) در برلین پایتخت آلمان برگزارشد، نخستین مذاکره رسمی وزارت علوم با این انجمن بود و اهمیت ویژه ای داشت .Societas Iranologica Europaea (S.I.E.) ، یک انجمن بین المللی در زمینه ایران شناسی با عضویت کشورهای اروپایی و غیر اروپایی است که در سال ۱۹۸۳ تأسیس شده است و هماهنگ کننده فعالیت های علمی و فرهنگیِ تمام کرسی ها و مراکز ایران شناسی قاره اروپاست. هدف S.I.E. ترویج، توسعه و پشتیبانی از مطالعات ایران باستان، میانه و معاصر در تمام موضوعات فلسفی، زبان شناختی، ادبی، تاریخی، مذهبی، هنری، باستان شناختی، فلسفی، مردم شناختی، جغرافیایی و علوم انسانی است.

در این نشست، چهار تن از اعضای هیأت رئیسه انجمن یادشده، بدین شرح حضور داشتند:

آقای پرفسور کلی یری، رئیس انجمن، استاد معماری ایران باستان دانشگاه بولونیای ایتالیا؛

خانم دکتر گابریل وان دن برگ، معاون انجمن و استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه لیدن هلند؛

آقای دکتر فلوریان شوارتز، استاد تاریخ فرهنگی دانشگاه وین اتریش؛

آقای دکتر کریستوف ورنر، استاد ایران شناسی دانشگاه فیلیپس ماربورگ آلمان.

در این نشست، ابتدا دکتر کلی یری از شرکت هیأت ایرانی سپاسگزاری کرد و گفت این نشست، اتفاقی تاریخی است و مطمئناً باب گفتگو و همکاری های مداوم و مؤثر را بین ما خواهد گشود. سپس اعضای هیأت رئیسه خود را معرفی کردند.

آنگاه آقای دکتر بهادر باقری، ضمن معرفی مرکز همکاری های علمی بین المللی و معاونت، از برنامه های جدید این معاونت سخن گفت و برنامه ها و پیشنهادهای خود را برای ایجاد و گسترش روابط علمی و فرهنگی بین وزارت علوم و انجمن یادشده و همچنین همکاری های بین دانشگاهی در زمینه ایران شناسی مطرح کرد؛ از جمله آمادگی و اشتیاق معاونت گسترش برای:

۱. اعزام استادان زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی به کرسی های قاره اروپا برای تدریس در دوره های کوتاه و بلند مدت؛

۲. اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری ایران شناسی اروپا برای ادامه تحصی در ایران؛

۳. اعطای فرصت های مطالعاتی دوجانبه برای استادان و محققان ایرانی و اروپایی؛

۴. برگزاری دوره های تخصصی دانش افزایی برای استادان ایران شناسی اروپا در ایران یا آن قاره؛

۵. دعوت از استادان ایرانی برای عضویت در انجمن ایران شناسی اروپا؛

۶. ارسال کتاب، مجله و دیگر مواد آموزشی و تحقیقاتی برای کرسی های این قاره؛

۷. زمینه سازی برای رفت و آمد بیشتر استادان ایرانی و اروپایی حوزه ایران شناسی؛

۸. پیشنهاد انجام پژوهش های مشترک استادان ایرانی و اروپایی در زمینه های انتشار کتاب، مقاله، کنفرانس و راهنمایی و مشاوره پایان نامه های کارشناسی ارشد و رساله های دکتری؛

۱۰. تداوم ارتباطات سازنده و سیستماتیک دوجانبه و برگزاری برخی از کنفرانس های آن انجمن در دانشگاه های ایران؛

سپس آقای دکتر میرباقری فرد، آمادگی و علاقه انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی، کرسی مولوی پژوهی بنیاد علم ایران و قطب ادبیات عرفانی دانشگاه اصفهان برای ایجاد ارتباط مداوم با آن انجمن را اعلام کرد و بر ضرورت همراهی و حضور استادان ایرانی در پژوهش های ایران شناسی استادان اروپایی برای تقویت کار علمی آنان و جلوگیری از اشتباهات و کاستی های آنها تأکید کرد.

آقای دکتر رضی نیز از ارتباط خوب و ریشه دار دانشگاه گیلان با چند دانشگاه کشور آلمان سخن گفت و از پذیرش دانشجویان بورسیه اروپایی برای تحصیل در رشته های ایران شناسی و زبان و ادبیات فارسی در آن دانشگاه سخن گفت و پیشنهاد کرد که کنفرانس بعدی در این دانشگاه برگزار شود.

هیأت اروپایی از پیشنهادهای هیأت ایرانی بسیار استقبال کردند و مقرر شد موضوعات مطرح شده را به کشورهای عضو انجمن اعلام و فرایند اجرایی شدن آن را پیگیری نمایند.

هیأت اعزامی از وزارت علوم همچنین با سفیر محترم ایران در آلمان جناب آقای محمود فرازنده و رایزن فرهنگی ایران در آلمان آقای حمید محمدی دیدار و گفتگو کردند. یکی دیگر از برنامه های این هیأت، شرکت در نهمین کنفرانس ایران شناسی اروپا در برلین بود که به همت انجمن ایران شناسی اروپا و با همکاری دانشگاه فری با حضور ایران شناسان ایران و جهان برگزار شد.

آقای دکتر بهادر باقری همچنین به دعوت شهرداری اینسبروک و انجمن فرهنگی فیفتاو در ایالت تیرول، به کشور اتریش سفر کرد و با معاون فرهنگی شهرداری اینسبروک دیدار و برای گسترش همکاری های فرهنگی و ادبی گفتگو و تبادل نظر کرد.

کلید واژه ها: مرکز همکاری های علمی بین المللی معاونت گسترش زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی دکتر بهادر باقری زبان فارسی ادبیات فارسی ایران شناسی آلمان