اولگا توکارچوک از لهستان برنده نوبل ادبیات ۲۰۱۹ شد

تعداد بازدید:۴۳۷
بعد از ویسواوا شیمبورسکا که نوبل ۱۹۹۶ را گرفت و کتاب "آدمها روی پل" او با ترجمه درخشان ایران شناس فقید مارک اسموژنسکی استاد دانشگاه یاگلونی کراکف به فارسی منتشر شد، این بار نوبت خانم توکارچوک شد که جایزه نوبل را دریافت کند.
اولگا توکارچوک از لهستان برنده نوبل ادبیات ۲۰۱۹ شد

لهستانی‌ها پنجمین نوبل ادبیات خود را گرفتند. دانشجویان ایران شناسی هم در کنار دیگر دانشجویان با شنیدن خبر برنده شدن توکارچوک جشن گرفتند. تقریباً همه مطمئن بودند نوبل امسال به توکارچوک خواهد رسید.

بعد از ویسواوا شیمبورسکا که نوبل ۱۹۹۶ را گرفت و کتاب "آدمها روی پل" او با ترجمه درخشان ایران شناس فقید مارک اسموژنسکی استاد دانشگاه یاگلونی کراکف به فارسی منتشر شد، این بار نوبت خانم توکارچوک شد که جایزه نوبل را دریافت کند. این نویسنده سالهای سال است که نویسنده درجه اول لهستان است و همچنان تا سالها لهستانی ها منتظر آثار درجه یک او خواهند بود.

این اثر به زودی توسط دکتر عسگرعسگریان حسنکلو (استاد اعزامی زبان و ادبیات فارسی وزارت علوم به لهستان) به فارسی ترجمه خواهد شد.

کلید واژه ها: مرکز همکاری های علمی بین المللی معاونت گسترش زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی زبان فارسی ادبیات فارسی ایران شناسى لهستان دکتر عسگرعسگریان حسنکلو استاد اعزامی نوبل ادبیات اولگا توکارچوک


( ۱ )