دور جدید جلسات تحلیلی کارگروه تخصصی علمی آموزشی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور

تعداد بازدید:۳۰۵
دور جدید جلسات تحلیلی کارگروه تخصصی علمی آموزشی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد
دور جدید جلسات تحلیلی کارگروه تخصصی علمی آموزشی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور

دور جدید جلسات تحلیلی کارگروه تخصصی علمی آموزشی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.

در ابتدا، آقای دکتر سالار آملی قائم مقام وزیر در امور بین الملل و دبیر کارگروه علمی آموزشی ایرانیان خارج از کشور ضمن خیرمقدم به اعضا، به اهمیت فعالیت کار گروه با توجه به شرایط کنونی اشاره کرد و افزود: سه نکته مهم را در ارتباط با نخبگان ایرانی خارج از کشور باید مورد نظر قرار دهیم: معادلات پیچیده و چند وجهی دنیا که بسیار پرشتاب است بر حفظ منافع ملی و تعاملات بین المللی کشورها تاثیر گذار است. در آینده با جوامع سایبری فیزیکی روبه رو خواهیم بود که در آنها شان مکان کاهش می یابد. اشکال جدید رقابت های جهانی عمدتاً مبتنی بر رقابت مغزها، جذب مغزها و پتانسیل مربوط به گردش نخبگان درکشور است.

پس از آن آقای ادیب رئیس دبیرخانه شورای عالی ایرانیان خارج از کشور در وزارت امور خارجه، ضمن اشاره به پیشینه نهادی شورای عالی ایرانیان خارج از کشور به ظرفیت های جدید وزارت امور خارجه در این خصوص اشاره کرد که عبارتند از: تشکیل بانک اطلاعات ایرانیان خارج از کشور به تفکیک حوزه های مختلف، تشکیل کار گروه ویژه ایرانیان در سفارتخانه ها و برنامه ریزی برای تدوین قانون جامع ایرانیان خارج از کشور.

در بخش دوم جلسه، اعضا، گزارشی از عملکرد و ظرفیتهای علمی و آموزشی نهادهای خود در ارتباط با نخبگان ایرانی خارج از کشور ارائه دادند که اهم آنها عبارتند از: تدوین راهکارها و روشهای جدید برای تسهیل تردد نخبگان ایرانی خارج از کشور و رفع دغدغه های امنیتی آنها، تقویت بانکهای اطلاعاتی نخبگان و به اشتراک گذاردن اطلاعات آنها در میان کار گروههای مربوطه، تقویت بهره‌گیری از توان نخبگان ایرانی در دوره های مشترک آموزشی و پژوهشی، تخصیص اعتبار ویژه برای نخبگان، سیاست گذاری در جهت تسهیل همکاری و ارتباطات علمی با نخبگان، ظرفیت سازی فرهنگ دانشگاهی کشور جهت همکاری با نخبگان علمی مقیم خارج از کشور، نهادینه کردن اشکال همکاری با نخبگان به شکل عملیاتی در دانشگاهها و نهادهای آموزش عالی، به کار گیری نخبگان به شکل مجازی، نیاز سنجی اولویتهای علمی کشور، بهره گیری از ظرفیت انجمن های علمی در تعامل با نخبگان، بهره گیری از تجارب کشورهای دیگر در ارتباط با نخبگان، امکان سنجی فضای حاکم جهانی در خصوص زبان و ادبیات فارسی، تاکید بر اهمیت و تاثیر نقش نمایندگان و رایزنان فرهنگی در کشورهای دیگرو لزوم تبدیل دانش به صنعت و تربیت نیروی انسانی ماهر برای اجرایی سازی ایده های نخبگان.

 

دکتر بهادر باقری نیز در این نشست، از وضعیت کرسی های زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی در خارج از کشور گزارشی ارائه کرد.

در خاتمه جلسه مقرر گردید نشست های آینده کارگروه به شکل تخصصی و بر یک محور متمرکز برگزار شود و برنامه های توسعه همکاری مشترک با ایرانیان مقیم، تکمیل و گسترش بانک اطلاعاتی نخبگان و گسترش آموزش زبان فارسی در جامعه‌ی ایرانی مقیم خارج از کشور در اولویت قرار گرفت.

کلید واژه ها: مرکز همکاری های علمی بین المللی معاونت گسترش زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی دکتر سالارآملی دکتر بهادر باقری زبان فارسی ادبیات فارسی ایران شناسی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور