آغاز نیمسال جدید تحصیلی در گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا

تعداد بازدید:۳۷۰
ساعت ۱۱ صبح روز سه شنبه هفدهم دی ماه ۱۳۹۸ /۷ ژانویه ۲۰۲۰م. طی نشستی با حضور رئیس و استادان گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا، استاد اعزامی، ودانشجویان ورودی سال اول، به آنها خوشامد گفته شد.
آغاز نیمسال جدید تحصیلی در گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا

ساعت ۱۱ صبح روز سه شنبه هفدهم دی ماه ۱۳۹۸ /۷ ژانویه ۲۰۲۰ م. طی نشستی با حضور رئیس و استادان گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا، استاد اعزامی، ودانشجویان ورودی سال اول، به آنها خوشامد گفته شد.

در این مراسم، پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم، توسط بادل میا یکی از دانشجویان فوق لیسانس، شاخه‌های گل به دانشجویان تازه وارد اهدا شد.

پس از اهدای شاخه‌های گل، آقای مهدی حسن استادیار گروه، نعت رسول، صلی الله علیه و آله، از جامی را به صورت سرود برای حاضران خواند و پس از آن، استادان گروه فارسی در خصوص اهمیت زبان و ادبیات فارسی، رابطه آن با زبان و ادبیات بنگالی، نیاز دانشجویان به یادگیری این زبان شیوا، و … سخن گفتند و حضور آنان را برای فراگیری آن گرامی داشتند.

یکی از دانشجویان تازه وارد نیز در سخنانی به علاقه خود و خانواده‌اش به زبان و ادبیات فارسی بیان داشت و از حضور در کلاسهای فارسی ابراز خشنودی کرد.

پروفسور سیف الاسلام خان، از استادان تراز اول گروه، در خصوص اهمیت سردار شهید سلیمانی و شهادت وی نیز مطالبی بیان داشت.

دکتر محمد کاظم کهدویی، استاد اعزامی نیز با بیان پرسش‌هایی در خصوص تاریخ و فرهنگ و ادبیات بنگالی، از دانشجویان به ایراد مطلب پرداخت و با ذکر آثار مکتوب بنگالی به زبان فارسی، به مواردی که به طور مشترک بین فا رسی و بنگالی می‌توان یافت، اشاره، و بر توجه دانشجویان به فراگیری زبان و ادبیات فارسی تاکید کرد و با یاد کردی از شهید سلیمانی، از او به عنوان شهید راه انسانیت نام برد که اهمیت او را می‌توان در تشیع میلیونی در تهران و دیگر شهرها دریافت.

دکتر کهدویی، در پایان نیز به عنوان آغاز کلاس، به حروف الفبای فارسی اشاره، و با نام خدا، عملاً کلاس‌های فارسی را آغاز کرد.

پایان بخش این مراسم نیز سخنرانی دکتر محمد ابوالکلام سرکار، رئیس گروه زبان و ادبیات فارسی بود که ضمن خوش آمد گویی به دانشجویان تازه وارد، به تجلیل از خدمات استاد اعزامی پرداخت و با توجه به اینکه تمامی استادان حاضر، دانشجوی مستقیم یا غیرمستقیم وی بوده‌اند، اظهار امیدواری کرد که دانشجویان جدید نیز بتوانند به مراتب بالای علمی در زبان و ادبیات فارسی دست پیدا کنند.

قرار بود در این مراسم، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی نیز حضور داشته باشند، که در آخرین لحظات به سبب پیش آمدن کاری ضروری نتوانستند حاضر شوند.

مراسم، در ساعت ۱۳، با پذیرایی از حاضران به پایان رسید.

محمدکاظم کهدویی

۱۷ / ‏‬ ۱۰ / ‏‬ ۱۳۹۸

کلید واژه ها: مرکز همکاری های علمی بین المللی معاونت گسترش زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی زبان فارسی ادبیات فارسی ایران شناسی دکتر محمدکاظم کهدویی استاد اعزامی بنگلادش دانشگاه داکا