گزارش مراسم تودیع دکتر محمدکاظم کهدویی، استاد اعزامی در دانشگاه داکا

تعداد بازدید:۴۷۲
پس از دو سال خدمت و فعالیت‌های چشمگیر محمدکاظم کهدویی در دانشگاه داکا، و رایزنی فرهنگی، و دانشگاه‌های دیگر، با پایان یافتن ماموریت دو ساله نام برده، در تاریخ سی ام تیر ماه ۱۳۹۹، از سوی گروه زبان و ادبیات فارسی مراسم تودیع و خداحافظی با آن استاد برگزار شد.
گزارش مراسم تودیع دکتر محمدکاظم کهدویی، استاد اعزامی در دانشگاه داکا

یکی از کشورهایی که زبان فارسی در آن جایگاهی والا دارد، سرزمین بنگلادش است. کشوری در شمال خلیج بنگال و در شرق شبه قاره هند. با وسعتی حدود استان فارس و جمعیتی حدود ۱۸۰ میلیون نفر. مردمانی مهربان، صمیمی، قانع و صبور و پرتلاش.

کرسی زبان و ادبیات فارسی در سه دانشگاه کشور بنگلادش دایر است؛ در دانشگاه‌های داکا (پایتخت بنگلادش) راجشاهی (در شمال غرب بنگلادش) و چیتاگونگ (در جنوب بنگلادش، در ساحل خلیج بنگال) که در آنها در مجموع قریب به هزار نفر دانشجو در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد، پیش دکتری (ام فیل) و دکتری زبان و ادبیات فارسی مشغول به تحصیل هستند.

گروه فارسی در دانشگاه داکا، همزمان با تأسیس آن دانشگاه در سال ۱۹۲۱ میلادی راه‌اندازی شده و اولین دانشجوی دکتری آن (مرحومه سرکارخانم عابده حافظ) در سال ۱۹۵۹ از پایان نامه خود دفاع کرده است.

این گروه با فراز و نشیب‌هایی که داشت، پس از انقلاب اسلامی، از سال ۱۳۶۸، فعالیت جدید خود را با سه نفر دانشجو آغاز کرده و امروزه به عنوان گروهی مستقل، با ۱۱ استاد و دانشیار و استادیار، در امر پرورش و تربیت قریب به ۵۰۰ نفر دانشجو در دوره‌های یاد شده فعالیت دارد.

اولین استادی که پس از انقلاب اسلامی از سوی وزارت علوم، به دانشگاه داکا اعزام شد، آقای محمد کاظم کهدویی بود (سالهای ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۵) که با تلاش‌های نامبرده تعداد دانشجویان از سه نفر به حدود ۴۰ نفر رسید.

درخواستهای اعضای گروه فارسی، برای اعزام دوباره استاد کهدویی، باعث شد تا بار دیگر در سال ۱۳۹۷ از سوی وزارت علوم به همان دانشگاه اعزام شود.

پس از دو سال خدمت و فعالیت‌های چشمگیر در دانشگاه داکا، و رایزنی فرهنگی، و دانشگاه‌های دیگر، با پایان یافتن ماموریت دو ساله نام برده، در تاریخ سی ام تیر ماه ۱۳۹۹، از سوی گروه زبان و ادبیات فارسی مراسم تودیع و خداحافظی با آن استاد برگزار شد.

اگر چه به سبب کرونا، روزهای تعطیلی دانشگاهها بود، اما استادان علاقه‌مند، خود را به محل سالن دانشکده علوم انسانی رساندند تا با استاد خود خداحافظی کنند. در این مراسم علاوه بر حضور استادان و رایزن فرهنگی ایران و معاون وی، و تعدادی از افراد دیگر، به صورت برخط نیز ارتباط برقرار بود و استادان از دانشگاههای دیگر بنگلادش و همچنین هند که استاد را می شناختند و از محضر نامبرده بهره برده و شاهد فعالیت‌های وی بودند، به سپاس‌گزاری و قدردانی از زحمت‌های این استاد اعزامی پرداختند.

بیان خاطراتی که گاه با اشک شوق و حسرت همراه بود، و نشان می‌داد که وقتی کار، کار دل باشد ماندگار خواهد بود. گاهی استاد باید مقبول باشد و گاهی محبوب؛ اما بعضی‌ها هر دو را با هم دارند و استاد کهدویی، هر دو را با هم داشت و این سبب ماندگاری وی شد که هم اکنون او را به عنوان استاد استادان، و چهره ماندگار ادبیات فارسی در بنگلادش می‌شناسند و حدود ده نفر از استادانی که امروز به مرتبه استادی (پروفسور) رسیده‌اند، از دانشجویان ۲۵ سال پیش استاد کهدویی بوده‌اند.

همه اینها نشانگر قدرشناسی استادان و دانشجویان و علاقه مندان، نسبت به استادی پرتلاش و زحمتکش است که با تمام وجود برای گسترش و تعالی زبان و ادبیات فارسی، از جان مایه گذاشته و از هیچ کوششی دریغ نکرده است، زبان و ادبیاتی که همواره باید پاسدار آن باشیم و با تمام وجود برای حفظ و صیانت از آن کوشش کنیم.

تهیه گزارش از معاونت گسترش زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی وزارت علوم

کلید واژه ها: مرکز همکاری های علمی بین المللی معاونت گسترش زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی دکتر محمدکاظم کهدویی مراسم تودیع استاد اعزامی بنگلادش قدردانی


( ۳ )