ساختمان مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه تربیت مدرس افتتاح شد

تعداد بازدید:۲۶۹
ساختمان جدید مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه تربیت مدرس ۱۸ شهریور با حضور رییس دانشگاه، دکتر بهادر باقری، معاون اجرایی و گسترش زبان فارسی و ایران‌شناسی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور وزارت علوم، معاونین و جمعی از مدیران دانشگاه افتتاح شد.
ساختمان مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه تربیت مدرس افتتاح شد

ساختمان جدید مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه تربیت مدرس ۱۸ شهریور با حضور رئیس دانشگاه، دکتر بهادر باقری، معاون اجرایی و گسترش زبان فارسی و ایران‌شناسی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور وزارت علوم، معاونین و جمعی از مدیران دانشگاه افتتاح شد.

ساختمان جدید مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه تربیت مدرس یکسال پس از آغاز به کار این مرکز با حضور دکتر بهادر باقری (معاون اجرایی و گسترش زبان فارسی و ایران‌شناسی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور وزارت علوم)، دکتر محمد تقی احمدی رئیس دانشگاه، دکتر سعید بزرگ بیگدلی سرپرست مرکز آموزش زبان فارسی، دکتر غلامحسین زاده رئیس دانشکده علوم انسانی، دکتر کلباسی و دکتر موسوی معاونین دانشگاه و جمعی از اساتید و مدرسین زبان و ادبیات فارسی افتتاح شد.
در ابتدای آئین افتتاحیه، دکتر بیگدلی گزارش مختصری از فعالیت یکساله مرکز ارائه کرد و گفت: در طول یکسال گذشته و با وجود شیوع کرونا، دوره‌های گوناگون و ده‌ها کلاس در هفته به صورت مجازی، با نظم و تلاش ۱۹ مدرس این مرکز برگزار شده است که ماحصل زحمات همکاران مرکز، گروه زبان و ادبیات دانشگاه و مرکز تحقیقات و توسعه زبان و ادبیات فارسی است. وی افزود: این مرکز به منظور پاسخگویی به نیاز دانشجویان غیرایرانی دانشگاه تأسیس شد و هم اکنون از دیگر دانشگاه‌های کشور نیز، زبان آموز می‌پذیرد.

رئیس دانشگاه تربیت مدرس در این مراسم با اشاره به تبلیغات منفی پیرامون ایران در دنیا، بر اهمیت اثرگذاری از مسیر آموزش و آشنایی ملل با زبان و فرهنگ ایرانی تأکید کرد و گفت: علی رغم شرایط حاکم و تبلیغات منفی علیه ایران، مردم دنیا و به خصوص دانشگاهیان، شیفته ایران و علاقمند شناخت و آگاهی از تحولات کشورمان هستند. باور دارم برای تغییر دید مردم جهان به کشورمان، باید از مسیر آموزش و آشنایی ملل مختلف به خصوص قشر دانشجو و محقق آنها با فرهنگ ایرانی استفاده کرد که بدون شک مؤثر خواهد بود. دکتر احمدی خاطر نشان کرد: بهترین راه ارتباط با ملل مختلف جهان، آموزش زبان فارسی، اشاعه تفکر و فرهنگ اصیل ایرانی و گسترش دوستی و محبت است.

دکتر احمدی برگ برنده مرکز آموزش زبان فارسی را کیفیت بالای آموزش دانست و گفت: کیفیت، برگ برنده مرکز است که به همت اساتید گروه زبان فارسی، مدرسین مرکز و هم افزایی با مرکز تحقیقات و توسعه زبان و ادبیات فارسی حاصل شده است. زنجیره ارتباط این مرکز با معاونت آموزشی دانشگاه، گروه‌های آموزشی دانشکده‌ها و نحوه تعامل، مدیریت و راهنمایی متقاضیان خارجی تحصیل در دانشگاه، نمونه‌ای موفق از کار تیمی، با همدلی کامل برای رفع مشکلات بود.

در بخش دیگری از این مراسم دکتر باقری، معاون اجرایی و گسترش زبان فارسی و ایران‌شناسی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور وزارت علوم از روند روزافزون اقبال به زبان فارسی در دنیا خبر داد و گفت: در حال حاضر ۲۰۰ مرکز در دانشگاه‌های سراسر جهان دوره آموزش زبان و ادبیات فارسی را برگزار می‌کنند و ما از اغلب کشورها درخواست برگزاری دوره‌های آموزش زبان فارسی را داریم. اعزام اساتید به خارج از کشور نه تنها به گسترش زبان و زبان آموزی کمک می‌کند بلکه راهی برای توسعه فرهنگ ایرانی ست و امیدوارم از اساتید دانشگاه تربیت مدرس نیز در این راستا بهره مند شویم. البته ما به جز بحث اعزام اساتید، در زمینه توسعه آموزش‌های مجازی، روزآمد کردن سرفصل‌های درسی زبان فارسی و ایران شناسی و همچنین در خصوص راه اندازی بانک اطلاعاتی از تمامی کرسی‌ها و مجامع زبان فارسی در دنیا نیز فعالیت می‌کنیم. ‌‌‌‌‌

کلید واژه ها: وزارت علوم مرکز همکاری های علمی بین المللی معاونت گسترش زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی دانشگاه تربیت مدرس دکتر بهادر باقرى ساختمان مرکز آموزش زبان فارسی افتتاح