گزارش عملکرد مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی دانشگاه شهید بهشتی در زمان کرنا

تعداد بازدید:۱۹۵
مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان (آزفا) دانشگاه شهید بهشتی از آغاز تعطیلی مراکز آموزش حضوری و بازگشت زبان‌آموزان غیرایرانی به کشورهای خود به دلیل شیوع ویروس کرونا، مذاکراتی را با دانشگاه برای برگزاری کلاس‌های مجازی انجام داده است.
گزارش عملکرد مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی دانشگاه شهید بهشتی در زمان کرنا

مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان (آزفا) دانشگاه شهید بهشتی از آغاز تعطیلی مراکز آموزش حضوری و بازگشت زبان‌آموزان غیرایرانی به کشورهای خود به دلیل شیوع ویروس کرونا، مذاکراتی را با دانشگاه برای برگزاری کلاس‌های مجازی انجام داده است. خوشبختانه دانشگاه شهید بهشتی بستر لازم برای آموزش مجازی زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان را در محیط ادوب‌کانکت فراهم آورده است؛ اما متأسفانه علیرغم پیگیری‌های این مرکز دربارة شیوة دریافت ارزی از زبان‌آموزان خارج از ایران، هنوز پاسخ روشنی از دانشگاه و وزارت علوم دریافت نکرده‌ایم. با این همه، به محض اعلام روش‌های قانونی برای دریافت هزینة ارزی برگزاری کلاس‌ها، این مرکز توانایی آن را دارد که کلاسهای آموزشی خود را بلافاصله به صورت مجازی برگزار نماید. البته مرکز آزفا از طریق رایزنی با بعضی از مؤسسات داخلی و برخی از رایزنان کشورهای خارجی به دنبال جذب دانشجوی حضوری و مجازی است. فارغ از این، با استفاده از فرصت تعطیلی ناخواسته، مرکز آزفا دست به بازبینی رویه‌های داخلی خود زد و با توجه به اهمیت دنیای مجازی در موقعیت فعلی، مشغول ساماندهی و ارتقاء سایت مرکز و شبکه‌های مجازی مرتبط شد. همچنین مرکز آزفا سلسله سخنرانی‌هایی را در تابستان ۹۹ با هدف آشنایی غیرفارسی‌زبانان با مهمترین موضوعات مرتبط با زبان فارسی، ایرانشناسی، تاریخ، فلسفه، ادبیات و فرهنگ ایرانی برگزار کرد. این سخنرانی‌ها با حضور استادان برجسته و سرشناس ایرانی و غیرایرانی به زبانهای عربی، آلمانی، فرانسوی و فارسی به صورت مجازی در سامانه‌های ادوب‌کانکت و وبینار انجام شد.

افزون بر این، مرکز آزفا در همایش مورخ ۱۱/‏۰۶/‏۹۹‬ به میزبانی رایزنی فرهنگی ایران در هند با عنوان «سیر تحول مرثیه‌سرایی در ایران و هند» مشارکت خواهد داشت و در برگزاری همایش بین‌المللی «گفتگوهای فرهنگی صلح و توسعه در جادة ابریشم» مورخ ۱۹/‏۰۸/‏۹۹‬، همکار مرکز پژوهشی جادة ابریشم خواهد بود.

ضمناً برنامة سومین همایش دوسالانة آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان (آزفا) با محوریت آموزش ادبیات، تاریخ و فرهنگ به غیرفارسی‌زبانان در دانشگاه شهید بهشتی با مشارکت مؤسسة لغتنامه دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی دانشگاه تهران و … برای فصل زمستان در حال پیگیری است. ‌‌‌‌‌‌‌

کلید واژه ها: وزارت علوم مرکز همکاری های علمی بین المللی معاونت گسترش زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی زبان فارسی ادبیات فارسی ایران شناسى دانشگاه بهشتی گزارش عملکرد مرکز بین‌المللی آموزش زبان آزفا کرنا