بزرگداشت خانم پروفسور بیانکا ماریا اسکارچا آمورِتّی توسط رایزنی فرهنگی ایتالیا

تعداد بازدید:۲۳۵
رایزنی فرهنگی ج.ا. ایران در ایتالیا، با مشارکت پایگاه اطلاع رسانی اینترنتی ایتالیایی زبان اخبار اجتماعی - فرهنگی ایران از ساعت ۱۹ روز سه شنبه ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۰ م. (۸ مهرماه ۱۳۹۹)، وبینار "بزرگداشت خانم پروفسور بیانکا ماریا اسکارچا آمورِتّی" را برگزار نمود.
بزرگداشت خانم پروفسور بیانکا ماریا اسکارچا آمورِتّی توسط رایزنی فرهنگی ایتالیا

رایزنی فرهنگی ج. ا. ایران در ایتالیا، با مشارکت پایگاه اطلاع رسانی اینترنتی ایتالیایی زبان اخبار اجتماعی - فرهنگی ایران از ساعت ۱۹ روز سه شنبه ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۰ م. (۸ مهرماه ۱۳۹۹)، وبینار "بزرگداشت خانم پروفسور بیانکا ماریا اسکارچا آمورِتّی" را برگزار نمود.

این وبینار با هدف بزرگداشت خانم پروفسور "بیانکا ماریا اسکارچا آمورِتّی" ( Biancamaria Scarcia Amoretti )؛ شیعه شناس فقید ایتالیایی برگزار گردید؛ که ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۰ م. (۲۹ شهریور ۱۳۹۹) در سن ۸۲ سالگی بدرود حیات گفت.

"آنتونلو ساکتی" ( Antonello Sacchetti ) مدیر پایگاه اطلاع رسانی ( Diruz ) مجری؛ و محمد تقی امینی رایزن فرهنگی ج. ا. ایران در ایتالیا و دکتر " رافائل مائوریِلّو " ( Raffaele Mauriello ) استاد دانشگاه علامه طباطبایی تهران، سخنرانان این وبینار بودند.

در آغاز این وبینار، "ساکتی" پس از معرفی اجمالی طرح "گفت و گوهایی در خصوص ایران" و موضوع و سخنرانان وبینار، سخن را به محمد تقی امینی رایزن فرهنگی ج. ا. ایران در ایتالیا واگذار نمود.

امینی، رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا، پس از تقدیر از آقای ساکتی و سخنران این وبینار؛ و تسلیت درگذشت خانم پروفسور " اسکارچا" به بازماندگان و جامعه علمی ایتالیا بیان داشت:

"حوزه تخصصی تحقیقات و تألیفات خانم پروفسور اِسکارچا؛ یعنی اسلام شناسی در شاخه اسلام سیاسی؛ به ویژه شیعه شناسی، در حوزه علایق بسیاری از دانشکده‌ها و مراکز تحقیق در ایران نیز هست و این اشتراک، موجبات رصد تألیفات و همکاری‌های علمی‌ای را با ایشان فراهم آورد؛ که پیگیری و هماهنگی آنها توسط رایزنی فرهنگی؛ ما را به آشنایی بیشتر با ایشان مفتخر ساخت.

همکاری رایزنی فرهنگی با خانم پروفسور اسکارچا؛ در مقام استاد اسلام شناسی دانشگاه ساپینزا شهر رم؛ حتی در دوره بازنشستگی ایشان، در قالب شرکت مشارالیها در همایش‌های برگزار شده توسط رایزنی فرهنگی؛ با پیگیری و هماهنگی سفر و تحقیقات نامبرده و دانشجویان شأن در ج. ا. ایران و… تحقق یافت و در سایه آن، لااقل برای متخصصین ایرانی، نام کتاب‌های (سازگاری و جنگ مقدس در اسلام)؛ (دنیای اسلام. درک واقعیات امروز با نگرشی تاریخی)؛ (شیعیان در جهان)؛ (پانزده قرن تاریخ جهان اسلام) و (نقش آفرینی‌های زنان در جهان اسلام: مطالعات تاریخی سیاسی)، عناوین ناآشنایی نیست.

وی که خود، شاگرد شایسته آلساندرو بائوزانی ( Alessandro Bausani )؛ اسلام شناس فقید ایتالیایی بود؛ در کنار تحقیقات، کارنامه درخشانی در فعالیت‌های آموزشی نیز داشت؛ که به عنوان نمونه، گواه آن، آشنایی مخاطب فارسی زبان با اندیشه وی، به واسطه ترجمه گزیده‌ای از مقالات ایشان توسط یکی از شاگردان شأن؛ خانم دکتر لیلی کرمی است؛ که با عنوان (مطالعات شیعه شناسی در ایتالیا)؛ سال ۱۳۹۷ توسط انتشارات آرما، در شهر اصفهان به چاپ رسیده است.

یا دیگر شاگرد ایشان؛ آقای دکتر مائوریِلّو که در این وبینار مشارکت دارند؛ دانش نامه دکترایی که در فاصله زمانی سال‌های ۲۰۰۹ – ۲۰۰۵ م. زیر نظر خانم پروفسور تألیف نموده را؛ سال ۲۰۱۲ م. با عنوان (سادات در تاریخ معاصر: بررسی موردی خاندان‌های صاحب نفوذ شیعی نجف (عراق)) منتشر؛ و سال ۲۰۱۳ م. جایزه بخش بین الملل جایره جهانی کتاب سال ج. ا. ایران در حوزه مطالعات اسلامی را بابت آن دریافت نموده است".

در ادامه، دکتر "مائوریِلّو" استاد دانشگاه علامه طباطبایی تهران طی سخنانی؛ که در خلال آن تصاویری از خانم پروفسور "اسکارچا" پخش می‌شد؛ پس از قدردانی از رایزنی فرهنگی بابت برگزاری این وبینار و توجه به مساعی ایران شناسان و اسلام شناسان ایتالیایی؛ آشنایی و دوستی با استاد خود را خوش اقبالی‌ای خواند؛ که بیست سال به طول انجامیده و طی آن؛ حضور مستمر وی در خانه خانم پروفسور "اسکارچا" و همسر متوفای وی؛ پروفسور "جان روبرتو اسکارچا" ( Gianroberto Scarcia )؛ ایران شناس فقید؛ که نزد دانشجویان و اساتید ایران شناسی و اسلام شناسی در ایتالیا؛ به "خانه اسکارچا" شهرت داشته و محفل ایران شناسان و اسلام شناسان ایتالیایی بوده؛ چشم اندازی به شرق و اسلام را پیش چشم وی گشوده؛ که حتی برای جامعه روشنفکری ایتالیا نیز ناآشنا بوده؛ و از این رو، این زوج را می‌توان در زمره برجسته‌ترین روشنفکران نیم قرن اخیر ایتالیا جای داد.

وی در ادامه سخنان خود، کتابخانه شخصی خانواده "اسکارچا" را، بزرگ‌ترین و جامع‌ترین کتابخانه ایران شناسی و اسلام شناسی در ایتالیا معرفی و بخشی از همکاری‌هایی که با هر دو پروفسور داشته؛ از جمله بهره مندی از راهنمایی‌های اقای پروفسور "اسکارچا" در ترجمه کتاب "جویبار لحظه‌ها" تألیف دکتر محمد جعفر یاحقی؛ که توسط سخنران با پشتیبانی رایزنی فرهنگی به ایتالیایی ترجمه و به چاپ رسیده را یادآور گردید.

سپس دکتر "مائوریِلّو" پس از ذکر نمونه‌هایی از سجایایی اخلاقی و علمی خانم پروفسور "اسکارچا"؛ خاطر نشان ساخت؛ وی نه تنها راهنمای محققین در حوزه تخصصی خود؛ بلکه راهنمای فعالان اجتماعی؛ به ویژه زنان مسلمان در کشورهای اسلامی نیز بود.

در ادامه، پس از یادآوری خاطراتی از خانم پروفسور "اسکارچا" توسط آقای "ساکتی"؛ دکتر "مائوریِلّو" به اختصار آثار و تألیفات خانم پروفسور "اسکارچا" را معرفی؛ و تأثیر آثار اولیه وی از آن چه پروفسور "بائوزانی" فقید؛ مکتب ایتالیایی شرق شناسی می‌نامید و گوشه‌هایی از ویژگی‌های این مکتب، در تقابل با "فاشیسم"؛ آموزش در کشورهای شرقی و ارتباط با روزنامه نگاری را تشریح نمود؛ و خاطر نشان ساخت؛ حتی امروزه؛ اگر از ایران در برخی رسانه‌ها در غرب صادقانه سخت بگویید؛ ممکن است؛ با برخورد دوستانه‌ای مواجه نشوید و بیان نتایج تحقیقات تان در خصوص ایران، تبلیغ و جانبداری از ایران قلمداد شود؛ که "ساکتی" نیز در پاسخ؛ با انتقاد از نحوه پوشش خبر ترور سردار سلیمانی در غرب؛ آن را به عنوان مصداقی از چنین تحریف رسانه‌ای برشمرد.

دکتر "مائوریِلّو" در ادامه، با معرفی کتاب گزیده مقالات خانم پروفسور "اسکارچا"؛ که توسط دکتر لیلی کرمی ترجمه و با عنوان (مطالعات شیعه شناسی در ایتالیا)؛ سال ۱۳۹۷ توسط انتشارات آرما، در شهر اصفهان به چاپ رسیده؛ این کتاب را منبع مهمی برای آشنایی مخاطب فارسی زبان با اندیشه‌های خانم پروفسور "اسکارچا" ارزیابی نمود؛ و خاطر نشان ساخت؛ خود وی در قالب درسی با محتوای شیعه شناسی در آثار مستشرقین، از این کتاب به عنوان منبع درسی بهره می‌گیرد.

وی همچنین یادآور شد؛ خانم پروفسور "اسکارچا" برای نخستین بار، ده سال پیش، مجموعه‌ای ساختارمند از شیعه شناسی تألیف و در مقام یک محقق – فعال اجتماعی از چند دهه پیش، مقالاتی در خصوص مسأله فلسطین تألیف و تدوین و مسأله فلسطین و شیعه شناسی را به موازات هم؛ در نسبت با تاریخ استعمار واکاوی نموده؛ و با نامیدن مسأله فلسطین؛ با عنوان "مسأله مسأله ها؛ از استعماری نوین سخن گفته؛ که پشت نقاب"مراقبت" در جریان است؛ که "ساکتی" نیز در تأیید این سخن، "مسأله فلسطین" را کلید صلح خاورمیانه؛ و حتی جهان معرفی نمود.

این استاد دانشگاه علامه طباطبایی در معرفی مجموعه (ایران پس از تحریم‌ها)؛ یاد آور شد؛ در اندیشه خانم پروفسور "اسکارچا"، اسلام و ایران، متعلق به یک نمونه واره (پارادایم) است و خود من به عنوان ایران شناس و مدرس دانشگاه در ایران، به عمق تحریف رسانه‌ای علیه ایران واقف هستم؛ و تحریف رسانه‌ای علیه اسلام نیز برای من قابل برآورد است؛ و این خود، چشم انداز هولناکی است؛ که باعث می‌شود؛ من حتی به اخبار در خصوص چین نیز شک نمایم.

وی در خاتمه سخنان خود خاطر نشان ساخت؛ اگرچه خانم پروفسور "اسکارچا"، برجسته‌ترین شیعه شناس ایتالیا بود؛ اما علایق تحقیقاتی او فراتر از شیعه شناسی می‌رفت و او اسلام شناسی زبده و به ویژه یک مورخ برجسته اسلام بود؛ که شیعه شناسی را به عنوان شاخه‌ای از اسلام شناسی؛ لازمه شناخت ایران می‌دانست؛ که خود مطابق آن چه گذشت، با اسلام متعلق به یک نمونه واره است.

این وبینار، با طرح پرسش‌های مخاطبین، و پاسخ سخنرانان به این پرسش‌ها خاتمه یافت.

شایان ذکر است؛ "آنتونلو ساکتی" نویسنده ایتالیایی؛ که کتب و مقالاتی را نیز در معرفی فرهنگ و تمدن ایران و چهره معاصر آن تألیف نموده؛ پایگاه اطلاع رسانی ( Diruz ) را از سال ۲۰۱۲ م. با هدف انعکاس اخبار اجتماعی – فرهنگی ایران و معرفی چهره معاصر آن به مخاطبان ایتالیایی زبان راه اندازی نموده؛ و چندی است؛ وبینارهای "گفت و گوهایی در خصوص ایران" را نیز، با همین هدف برگزار می‌نماید؛ که رایزنی فرهنگی ج. ا. ایران در جریان آن، پیش از این، در تاریخ ۹ سپتامبر ۲۰۲۰ م .(۱۹ شهریور ماه ۱۳۹۹)؛ ۱۶ سپتامبر ۲۰۲۰ م .(۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۹)؛ ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۰ م .(۱ مهرماه ۱۳۹۹)؛ و ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۰ م .(۸ مهرماه ۱۳۹۹)، به ترتیب در برگزاری وبینار های "زندگی و اندیشه ابن سینا" به مناسبت روز ملی پزشک؛ "تشابهات ادبی میان ایران و ایتالیا" به مناسبت روز ملی شعر و ادب پارسی؛" جنگ تحمیلی ۴۰ سال بعد: نگاهی تازه به طولانی‌ترین جنگ متعارف قرن بیستم" به مناسبت چهلمین هفته دفاع مقدس؛ و " گردشگری در ایران: فوریت‌های کووید ۱۹. فرصت‌ها و چالش‌ها " به مناسبت روز جهانی گردشگری مشارکت داشته است.

تنظیم خبر: معاونت گسترش زبان فارسی و ایران شناسی وزارت علوم

کلید واژه ها: وزارت علوم مرکز همکاری های علمی بین المللی معاونت گسترش زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی زبان فارسی ادبیات فارسی ایران شناسى رایزن فرهنگی ایتالیا