تحصیل ۵۸هزار و ۲۰۰ دانشجوی خارجی مقاطع مختلف به زبان فارسی در دانشگاه های کشور

تعداد بازدید:۲۴۴
دکتر حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: ۵۸ هزار و ۲۰۰ نفر دانشجوی خارجی در مقاطع مختلف به زبان فارسی در دانشگاه های کشورمان تحصیل می‌کنند که سرمایه عظیمی به شمار می‌روند که از سرتاسر جهان جهت تحصیل در این رشته به کشورمان می آیند.
تحصیل ۵۸هزار و ۲۰۰ دانشجوی خارجی مقاطع مختلف به زبان فارسی در دانشگاه های کشور

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در نشست سالانه معاونت گسترش زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی در خارج از کشور که امروز (شنبه)، توسط مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی در محل سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار شد، دکتر سالار آملی گفت: سیاست‌های ما این گونه است که هر فردی که تمایل داشته باشد در رشته زبان و ادبیات فارسی در ایران تحصیل کند، وی را پذیرفته و بورسیه تحصیلی اعطا کنیم.
وی در ادامه افزود: در سال ۲۰۲۰، حدود ۷۲ هزار مدرک علمی به زبان فارسی به ثبت رسیده است و این حجم از علم به زبان فارسی مبنایی است برای آنکه کشور ما و زبان و ادبیات فارسی در منطقه به عنوان زبان اول علم مطرح باشد. هم‌اکنون حدود ۸۹۰۰ نفر در دانشگاه‌های خارج از کشور مانند ازبکستان، آلمان، ترکیه، ژاپن و افغانستان و کشورهای دیگر در حال تحصیل در این رشته هستند.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل خاطرنشان کرد: حدود ۲۰۰ مرکز آموزش زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی در سرتاسر دنیا داریم و با ۶۵ کشور جهان ارتباط هدفمندی در این زمینه داریم و تاکنون ۷ دوره آزمون سامفا که از معتبرترین آزمون‌های سنجش استاندارد مهارت‌های زبان فارسی است را برگزار کرده‌ایم. همچنین حدود ۲۳۰۰ دانشجوی خارجی تحت پوشش آموزش مجازی زبان فارسی هستندکه نشان از فعالیت‌های اثرگذار مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی وزارت علوم است.
وی در خصوص سیاست‌های وزارت علوم تصریح کرد: در بخش توسعه زبان و ادبیات فارسی، نهادهای مختلفی همچون بنیاد سعدی، وزارت امور خارجه و انجمن‌های علمی مرتبط با زبان فارسی مشغول به فعالیت هستند. همچنین دانشگاه‌های ما از استقلال برخوردار هستند و کلیه امور توسط دانشگاه و هیئت امنای دانشگاه برنامه‌ریزی می‌شوند.
رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم در پایان سخنان خود با بیان اینکه هم اکنون دارای ۲۰۰ کرسی در دنیا هستیم که مواد درسی و کتب مورد نیاز این مراکز را برای آنها ارسال می‌کنیم، گفت: در زمینه تهیه کتاب، تفاهم‌نامه همکاری با سازمان سمت برای انتشار کتاب‌های جدید مورد نیاز معاونت گسترش زبان فارسی منعقد خواهد شد. حدود ۶۰۰ نفر از کشورهای خارجی نیز در این رشته در حال تحصیل هستند که زمانی که به کشورهای خود باز می‌گردنند وظیفه پشتیبانی و آموزش این زبان را در کشورهای شأن برعهده دارند و امیدواریم که با پشتیبانی و همکاری همه دوستان بتوانیم باعث توسعه این میراث باارزش ایرانی باشیم.
گفتنی است در پایان این نشست، تفاهم نامه همکاری با سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها برای انتشار کتاب‌های جدید مورد نیاز معاونت گسترش زبان فارسی و ایران شناسی در خارج از کشور توسط دکتر حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی و بین المللی وزارت علوم و حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد ذبیحی رئیس سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها به امضا رسید. ‌‌‌‌‌‌‌

کلید واژه ها: وزارت علوم مرکز همکاری های علمی بین المللی معاونت گسترش زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی زبان فارسی ایران شناسی ادبیات فارسی دکتر سالارآملی نشست سالانه