انتشار مجموعه‌ "فارسی‌نامه" بر اساس رویکردهای نوین دانش آموزشکاوی زبان در جهان

تعداد بازدید:۷۱۷
دکتر امیررضا وکیلی فرد متخصص آموزشکاوی زبان فارسی در نشست سالانه معاونت گسترش زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی در خارج از کشوراعلام کرد: مجموعه‌ بزرگ کتاب‌های "فارسی‌نامه" بر اساس تازه‌ترین پژوهش‌ها و رویکردهای دانش آموزشکاوی زبان در جهان چاپ و منتشر شد.
انتشار مجموعه‌ "فارسی‌نامه" بر اساس رویکردهای نوین دانش آموزشکاوی زبان در جهان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در نشست سالانه معاونت گسترش زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی در خارج از کشور که امروز (شنبه)، توسط مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی در محل سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار شد، دکتر وکیلی فرد با اعلام این خبر اظهار داشت: فارسی‌آموزان سراسر دنیا از این پس می‌توانند با فناوری نوینی که در آن به کار رفته است، زبان فارسی را از عمومی گرفته تا فارسی نیمه‌تخصصی و دانشگاهی به شیوه‌ای آسان، سریع و نظام‌مند یاد بگیرند.
دکتر وکیلی فرد با بیان اینکه دانشجویان و علاقه‌مندان به یادگیری زبان فارسی از سراسر جهان سال‌هاست که به دنبال یادگیری زبان فارسی به شیوه‌ای نظامند و نوین هستند، گفت: فارسی‌نامه دارای سطوح عمومی (پایه، فراپایه، فرومیانی، میانی، فرامیانی) و یک سطح پیشرفته (فارسی دانشگاهی برای علوم پرشکی، علوم اجتماعی، علوم انسانی، علوم مهندسی) است. سطح‌بندی کتاب‌ها و چیدمان محتوای آنها پاسخگوی همه نیازهای عمومی و آماده‌سازی دانشجویان برای ورود به دانشگاه‌های داخل و خارج از کشور است.
وی افزود: در این کتاب‌ها، از روش‌های گوناگون دانش آموزشکاوی زبان کمک گرفته شده تا فارسی‌آموزان از هر کشوری و با هر سطح زبانی به هدف‌هایشان در پایان دوره آموزشی برسند. ساختار ارتباطی این مجموعه متفاوت و جذاب یادگیرندگان را با روش‌های نوین و کارآمد، درگیر فعالیت‌های مهارت‌های تولیدی زبان می‌کند و یادگیری را به شیوه اکتشافی انگیزه‌بخش می‌سازد.
دکتر وکیلی فرد با بیان اینکه هریک از کتاب‌های این مجموعه همزمان به همه مهارت‌ها (شنیداری، گفتاری، خوانداری، نوشتاری، فرهنگی و اجتماعی) و زیرمهارت‌های زبانی (دستور، واژه و تلفظ) می‌پردازد، گفت: در سطح عمومی، بر مهارت شنیداری و مهارت گفتاری بیشتر تاکید شده تا امکان ارتباط کارآمدتر را با فارسی‌زبانان و در موقعیت‌ها و زندگی واقعی فراهم آورد.
وی در ادامه گفت: بخش‌های خودسنجی کتاب به زبان‌آموزان کمک می‌کند تا دریابند تا چه میزان به هدف‌های زبانی و ارتباطی در این واحد دست یافته‌اند. کتاب کار و تمرین‌های ساختاری آن، هم "درستی" و هم "روانی" زبان فارسی را در هر یک از مهارت‌ها گسترش می‌دهد.
در این مجموعه، برای نخستین بار در دنیا، رمزینه‌ها‌ی پاسخ سریع برای شنیدن همه‌ی تمرین‌های شنیداری به کمک تلفن همراه به‌کار رفته است و راهبردهای یادگیری مهارت‌های زبانی به صورت گسترده آموزش داده شده است.
گفتنی است مجموعه کتاب‌های "فارسی‌نامه" زیر نظر دکتر امیررضا وکیلی فرد متخصص آموزشکاوی زبان فارسی، چاپ و منتشر شده است. ‌‌‌‌‌‌‌

کلید واژه ها: زبان فارسی کتاب وزارت علوم مرکز همکاری های علمی بین المللی معاونت گسترش زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی ایران شناسى ادبیات فارسی دکتر امیررضا وکیلی فرد کتاب آموزشی کتابهای آموزش زبان فارسی


( ۱ )